1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Olegator [25]
2 years ago
8

N/8 = 11/40What is the value of n?A: 5/11B: 11/5C: 3D: 5​

Mathematics
1 answer:
sesenic [268]2 years ago
7 0

Answer:

B: 11/5

Step-by-step explanation:

40 divided by 8 equals 5 so divide 11 by 5 which equals n.

You might be interested in
1.What basic trigonometric identity would you use to verify that cot x sin x = cos x? . .
zavuch27 [327]
1 ) cot x * sin x = cos x
(cos x / sin x) * sin x = cos x 
cos x = cos x
Answer: B ) cot x = cos x / sin x
2 ) ( sin² x + cos² x ) / cos x = sec x
1/cos x = sec x
sec x = sec x
Answer: C ) cos² x + sin² x = 1
3 0
3 years ago
Jason deposited $18 000 in a bank that offers an interest rate of 5% per annum compounded
8_murik_8 [283]

Answer:

$1995.97.

Step-by-step explanation:

Amount in bank after 20 days =

18000(1 + 0.05/365)^20

= $18049.38

So H = 18049.38 - 16093.41

        =  $1995.97.

3 0
2 years ago
The sum of three numbers is 72. One number is two times 10 and another number is three times 10. What is the third number?
noname [10]
The third number is 20
8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Using the graph, how can Pablo determine the number of blocks between his house and the park? How many blocks are there between
AlladinOne [14]
He can count and there is 6.5 blocks between his house and the park
4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Simplify the expression by combining like terms.
olasank [31]

Here's the answer:

-1/4d+f

7 0
2 years ago
Other questions:
  • Enter the value of 5 times (13.5-4.5)
    6·2 answers
  • I have a math question
    7·2 answers
  • 99 POINTS AND BRAINLIST!!!! BE FIRST WITH THE "RIGHT" ANSWER!!
    15·2 answers
  • Sue scored a total of 35 points in two games. She scored 6 times as many points in the second game as in the first. How many mor
    14·1 answer
  • Malcolm bought 6 bowls for $13.20. What is the unit rate?
    13·2 answers
  • Factoring Trinomials (<br> Factor each completely.<br> 1) 3p² – 2p - 5
    5·2 answers
  • What the extreme point on the parabola
    6·2 answers
  • 7 apples cost $5. How many apples can i buy with $8?
    7·1 answer
  • Evaluate the expression.
    6·2 answers
  • Help needed asap! Must be answered using interval notation!
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!