1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
stepan [7]
2 years ago
9

I can bake 3/4 of a cake in 5 minutes. How much of the cake canlbake in 1 minute?​

Mathematics
1 answer:
lys-0071 [83]2 years ago
3 0

Answer:

3/20 cake in 1 minute

Step-by-step explanation:

"3/4 of a cake in 5 minutes" is a verbal equation.  We can divide both sides (that is, 3/4, 5 min) by 5 to determine the number of cakes I can bake in 1 minute:

  3                    5 min

-------- cake in -----------

4(5)                     5

resulting in 3/20 cake in 1 minute.

You might be interested in
PLEASE help with the equation!!!​
tatyana61 [14]

Step-by-step explanation:

the patern (3n - 1) is incorrect,

the correct pattern should be

Tn = n² + 1

5 0
3 years ago
There are 4,389 dogwood trees in the state park. The park workers are going to plant 342 more trees. How many trees will there b
Dmitrij [34]

Answer:

4731

Step-by-step explanation:

4,389+342=4,731

6 0
3 years ago
a survey of factories in five northeastern states found that 10% of the 300 workers surveyed were satisfied with the benefits of
DiKsa [7]
Well I don't know if i'm answering the question, but 30 workers surveyed were satisfied with the benefits they received from the employers because 300 multiplied by .10 is 30. Hope my answer is useful.

5 0
3 years ago
The product of a number and -3, increased by 8, is 20
natita [175]

answer:

-4

Step-by-step explanation:

-3x+8= 20

-8 -8

-3x = 12

÷-3. = ÷-3

x = -4

3 0
3 years ago
Write the product 3i(5 - 3i) in the form a + bi.
stiks02 [169]

Answer:

9+15i

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
Other questions:
  • How many 1/8-inch pieces of ribbon can be cut from a piece of ribbon that is 3/4 inch long? and I cant be a friction
    12·1 answer
  • Perform the indicated operation. Be sure the answer is reduced.
    6·1 answer
  • Tina Zappa purchased a three-pack of facial tissues for $2.98. What is the unit price per pack rounded to the nearest tenth of a
    8·2 answers
  • He temperature equivalent to 77°F is °C.<br><br>Use the formula  to convert the temperature.
    12·2 answers
  • The measure of arc EF is —
    7·2 answers
  • 3. <br><img src="https://tex.z-dn.net/?f=%20%5Csqrt%7B2%7D%20%28%5Csqrt%7B6%7D%20%20-%20%20%5Csqrt%7B14%7D%29" id="TexFormula1"
    7·2 answers
  • Find the point slope equation for the line that passes through the points ( -2, -20 ) and (9, 79). Use the first point in your e
    14·1 answer
  • Find and sketch the domain of the function. f(x,y)=√(4-x^2-y^2) +√(1-x^2)<br>​
    15·1 answer
  • X = {1,3,5,7)<br> Y = {13,57}<br> Which of the following is the set XnY?
    11·1 answer
  • Joy needs 8 feet of fabric for a project she is working on, but the store only sells the fabric in meters. One meter of fabric c
    15·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!