1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
joja [24]
2 years ago
10

You can buy 5 oranges for $2.50. What is the unit rate for 1 orange? How much would 8 oranges cost?

Mathematics
1 answer:
lions [1.4K]2 years ago
5 0

Answer:

Step-by-step explanation:

You have to divide 5 by 2 to find the unit rate.

5/2= 2.5

Hope this helps.

You might be interested in
a triangle garden is being formed with stones. the three sides measure 4 meters by 6 meters by 7 meters. which of the following
postnew [5]

all sides of a triangle are equal

3 0
2 years ago
Help me to solve problem pless​
sergejj [24]

Answer:

a:

5 x -3 +6

= 5 x 6 + -3

= 30 + -3

= 27

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
An equation of the line that passes through (3, 1) and (0, 10).
MrMuchimi

Answer:

So the equation of the line that passes through (3, 1) and (0, 10) is y=-3x+10

Step-by-step explanation:

(3, 1) and (0, 10)

m=y²-y¹/x²-x¹

m=10-1/0-3

m=9/-3

m=-3

y=mx+b

y-y=m(x-x1)

y-1=-3(x-3)

y-1=-3x+9

+1 +1

y=-3x+10

3 0
3 years ago
The function f(x) is represented by this table of values.
Darya [45]
The average slope (s) on the interval [a, b] is given by
  s = (f(b) -f(a))/(b -a)

When there are a lot of computations to do, it is convenient to let a machine do them. The intervals and slopes are ...
  [0, 5] : 5
  [-3, 3] : 0
  [-5, 3] : -2
  [-3, 5] : 2

6 0
3 years ago
Make b the subject of this formula. a=9b
USPshnik [31]

Answer:

a = 9b

divide each side by 9

\frac{a}{9} = b

6 0
3 years ago
Other questions:
  • Identify the 34th term of the arithmetic sequence 2, 7, 12
    14·1 answer
  • In a triangle, the measure of the second angle is twice the measure of the first angle. The third angle is equal to the sum of t
    10·2 answers
  • Simplify ( 9 + 1/6 ) ÷ ( 1.8 + 2 3/5 )
    14·2 answers
  • Xavier exercises by riding his bike. During his first week of training, he rides a total of 15 miles. Each week he increases the
    6·1 answer
  • PLEASE HELP IMMEDIATELY (I am being timed) The phone company Splint has a monthly cellular plan where a customer pays a flat fee
    7·1 answer
  • Brian buys 2 books for 15.99 each, a DVD for 19.95, and a magazine for 2.50 he also returns a jacket that cost 42.59.what is the
    15·1 answer
  • An author signed copies of her newest book for 57 minutes until the bookstore closed at 5:00 What time did the author begin sign
    8·1 answer
  • What would be the graph for y=3x+7
    9·1 answer
  • What is the third cubed number
    14·1 answer
  • PLEASE HELP IM BEGGING !! ITS DUE AT MIDNIGHT
    12·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!