1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
VladimirAG [237]
3 years ago
6

It costs $11.18 to buy 13 cans of cranberry sauce. If the cans all cost the same amount, what is the price of each can?

Mathematics
2 answers:
AnnyKZ [126]3 years ago
8 0

Answer:

Each can costs $0.86

Step-by-step explanation:

We find the unit price by dividing the cost by the number of cans.

11.18/13 = 0.86

I hope this helped and please mark me as brainliest!

Andrei [34K]3 years ago
5 0

You simply need to find the unit rate, so just divide 11.18 by 13!

11.18 ÷ 13 = 0.86;

One can costs 86 cents.

Hope this helped!

You might be interested in
Which numbers has a sum of zero
zubka84 [21]

Answer:

prob -3

Step-by-step explanation:

The number 0 is called the additive identity because when you add it to a number, the result you get is the same number. For example, 4 + 0 = 4. Any two numbers whose sum is zero, such as 3 and -3, because 3 + (-3) = 0.

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Determine the circumference of a circle with a radius of 4 units.
Zarrin [17]
Your answer is choice A.
7 0
4 years ago
A rectangular table is positioned in a 10-foot by 10-foot<br> room as shown.
Greeley [361]

Answer:joe

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Sooooo, i spilled nail polish remover in my chrome book snd the keyboard is no longer working. also i'm on spring break tomorrow
k0ka [10]

Answer:

Oh snap TwT I wish U luck :3

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Select the correct answer.<br> The area of a square is 9 square feet as shown below
kondaur [170]
The answer to the problem is A
6 0
3 years ago
Other questions:
  • Which of the following ways can a person contract
    8·2 answers
  • Which of these shapes is a rectangle but not a square?
    5·1 answer
  • Geometry...please help Q.Q
    13·1 answer
  • PLEASE HELP QUICKLY!!
    12·2 answers
  • Robyn ran 5 3/4 miles last week.She ran 4 1/4 miles this week.How many more miles did she run last week
    8·2 answers
  • Write the indicated polynomial expression:
    14·1 answer
  • Convert 200 degrees to radians
    6·1 answer
  • HELPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPP
    7·1 answer
  • Antonio writes the equation 80.4 ÷ d = 0.0804.
    11·1 answer
  • If jon had 2,881 and tia had 4,163 how much more money tia has then jon
    6·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!