It costs $11.18 to buy 13 cans of cranberry sauce. If the cans all cost the same amount, what is the price of each can?
2 answers:
Answer:
Each can costs $0.86
Step-by-step explanation:
We find the unit price by dividing the cost by the number of cans.
11.18/13 = 0.86
I hope this helped and please mark me as brainliest!
You simply need to find the unit rate, so just divide 11.18 by 13!
11.18 ÷ 13 = 0.86;
One can costs 86 cents.
Hope this helped!
You might be interested in
The answer is A, it can't land on a number that doesn't exist.
2008 payan walang yan ha kaya mo yan
Answer:
About 21.457 years
Step-by-step explanation:
You can solve this by setting up a simple equation.


log base 1.04 2.32=x
years
Hope this helps!
If he travels 12km/h for 3 hours then he went 36km in 3hr. The answer is 36km.
Answer:
36/500
Step-by-step explanation: