1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
VladimirAG [237]
2 years ago
6

It costs $11.18 to buy 13 cans of cranberry sauce. If the cans all cost the same amount, what is the price of each can?

Mathematics
2 answers:
AnnyKZ [126]2 years ago
8 0

Answer:

Each can costs $0.86

Step-by-step explanation:

We find the unit price by dividing the cost by the number of cans.

11.18/13 = 0.86

I hope this helped and please mark me as brainliest!

Andrei [34K]2 years ago
5 0

You simply need to find the unit rate, so just divide 11.18 by 13!

11.18 ÷ 13 = 0.86;

One can costs 86 cents.

Hope this helped!

You might be interested in
Please help ASAP!!!!!<br><br> Answer the question in the image.
Dennis_Churaev [7]

Answer:

151.7

Step-by-step explanation:

You find volume with length times width times height. The length is 3.7. The height is 10 and the width is 4.1. When you multiply together you get 151.7.

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the equation of the linear function represented by the table below in slope-intercept form.
alexandr402 [8]

Answer: The equation is y = 3x + 3

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
True or false.
krek1111 [17]

Answer:

True

Step-by-step explanation:

hope this helps you

7 0
2 years ago
Crystal earns $4.00 per hour mowing lawns. how much does crystal earn if she works 2 hours and 30 minutes?
zlopas [31]
10 dollars i got this by finding 4 times 2 is 8 and half of 4 is 2 so it is exactly 10 dollars
7 0
3 years ago
Which mixed number is equivalent to this decimal?  8.00027  
bearhunter [10]
Is that even a number

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Choose the linear inequality that describes the graph. The gray area represents the shaded region
    5·2 answers
  • A school has 10 classes with the same number of students in each class. One day, the weather was bad and many students were abse
    15·2 answers
  • What is 5/6 multiplied by 5 as a mixed number
    9·2 answers
  • Solve the equation 3x+5y=16 for y
    14·2 answers
  • I'm confused how do I simplify that??
    9·2 answers
  • What does 30000000000-29293939939 equal
    8·1 answer
  • HELP ME PLEASEEEEEEE
    9·1 answer
  • PLEASE HELP!<br> NO LINKS!<br> I only need help on letter d!!
    11·1 answer
  • Multiply and write in standard form:<br> (2x + 1)(5x - 2)<br> Show all work for full credit.
    10·1 answer
  • Find the equation of the line
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!