1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
kvv77 [185]
2 years ago
9

There are 240 students in the seventh grade, and 20% are in the Environmental Club. How many students are in the Environmental C

lub?
Mathematics
2 answers:
vova2212 [387]2 years ago
6 0

Answer:

48 students are in the Environmental Club

Step-by-step explanation:

20/100 x 240/1 = 48

Cancel out the zeroes and you get 2 x 24 over 1 x 1, which equals 48

Hope this helps :)

fiasKO [112]2 years ago
5 0

Answer:

60

Step-by-step explanation:

240 x 25% / 100

You might be interested in
If 430 pounds of pebbles cover 1500 square feet, how many pounds of pebbles are necessary to cover 75,000 square feet?
drek231 [11]
6500 pounds are necessary to cover 75000 square feet
5 0
3 years ago
Lexie rolls a six-sided number cube 1200 times.
Bingel [31]

Answer:

<em>your answer is D lexie will roll an even number roughly 400 times but not exactly 400 times </em>

<em>hope this helps</em>

5 0
3 years ago
Please answer this correctly
jolli1 [7]

Answer:

6 times

Step-by-step explanation:

1/9 chance you get the orange marble. If you pick 54 times, you can expect to get the orange marble 6 times.

5 0
2 years ago
Please help! Also, please show your work so I understand how to do this!!
Brilliant_brown [7]

Answer:

51

Step-by-step explanation:

5 students travelled by car , leaving 158 - 5 = 153 students to travel by bus.

153 students travelled in 3 full buses, therefore

153 ÷ 3 = 51 students in each bus

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Nancy bought a soft drink for 2 dollars and 9 candy bars. She spent a total of 38 dollars. How much did each
natima [27]

Answer:

$4

Step-by-step explanation:

Because we know that Nancy bought a drink for 2 dollars, and we are just trying to find the cost of the candy bars, we can subtract 2 dollars from the drink from the total cost:

38 - 2 = 36

Now, the 9 candy bars cost 36 dollars, so to find the individual price of each candy bar, we divide 36 by 9:

36 / 9 = 4

So, each candy bar costs 4 dollars

Hope this helps :)

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A turtle is at the bottom of a 14 foot well. Each day it crawls up 5 feet, but each night it slips back 4 feet. After how many d
    6·1 answer
  • A circle with radius 9 has a sector with a central angle of 120°. What is the area of the sector. Provide step by step explanati
    8·1 answer
  • What’s 3/6 + 10/12?
    14·2 answers
  • A swimming pool has 143 gallons of water in it. The swimming pool drains at a rate of 8 gallons per minute. How much water is in
    6·2 answers
  • Can someone help please?
    6·1 answer
  • Christmas present shhh:)
    15·1 answer
  • Solve for x. i'll give brainiest!
    14·1 answer
  • After taking a 70 point test, a student guesses that he got 65 points correct. Later he finds out he got 67 points
    13·1 answer
  • Find b such that the points A(2,b),B(5,5)and C(-6,0) are the vertices of right angled  with angle &lt; BAC = 90 degree.​
    10·2 answers
  • Filled with jelly beans. If the jar has a<br> 15% are purple How many purple beans are they ?
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!