1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
saul85 [17]
2 years ago
5

A proportional relationship between the number of pounds of potatoes x and the price in dollars y is graphed and the ordered pai

r 4, 3 is on the graphed line
Part a: what is the price of 1 pound of potatoes show your work
Part b: what does the ordered pair 8,6 on the graph represent? Explain in words.
Mathematics
2 answers:
Novay_Z [31]2 years ago
6 0

Answer:

<h2><u>#1: </u></h2>

The point (4,3) means that 4 lbs. of potatoes = $3. Therefore, we have:  

4 lbs / $3  = 1lb / x     = cross-multiply  

4x = 3   =  divide by 4  

x = 3/4 dollars = $.75 per pound

----------------------------------------------------  

<h2><u>#2: </u></h2>

The point (8,6) means that 8 lbs. of potatoes = $6.

---------------------------------------------------------------------------------------

Hope this helps!

zaharov [31]2 years ago
6 0

Answer:

A proportional relationship between the number of pounds of potatoes (x) and the price in dollars (y) is graphed, and the ordered pair (4, 3) is on the graphed line. Part A: What is the price of 1 pound of potatoes? Show your work, including the proportion you used to determine the price. (8 points) Part B: What does the ordered pair (8, 6) on the graph represent? Explain in words. (2 points)

 

The point (4,3) means that 4 lbs. of potatoes = $3. Therefore, we have:

4 lbs / $3  = 1lb / x       cross-multiply

4x = 3      divide by 4

x = 3/4 dollars = $.75 per pound

 

The point (8,6) means that 8 lbs. of potatoes = $6.

 

 

Step-by-step explanation:

You might be interested in
The following data gives the number of cars
faltersainse [42]

Answer:

3%

Step-by-step explanation:

2 : (2 + 9 + 16 + 12 + 8 + 6 + 4 + 2 + 1) = 1/30 ≈ 3.33% ≈ 3%

5 0
3 years ago
What is the scale factor of this dilation
zheka24 [161]
7th grader.. imagine
4 0
3 years ago
Given right triangle DEF, what is the value of sin(E)?<br> A. 3/5<br> B. 3/4<br> C. 4/5<br> D. 4/3
wariber [46]

Answer: OPTION A.

Step-by-step explanation:

First you must calculate the lenght of the side DF by applying the Pythagorean theorem, as following:

DE=\sqrt{10^{2}-8^{2}}=6

Now you can find sin(E) as you can see below:

sin\alpha=opposite/hypotenuse

Where:

\alpha=E\\opposite=DF=6\\hypotenuse=EF=10

Then:

 sin(E)=6/10

sin(E)=3/5

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
32
____ [38]
10/15-57-57 is the answer
6 0
3 years ago
Question 1-3
KATRIN_1 [288]

Answer:

  1/3

Step-by-step explanation:

The average rate of change of a function f(x) on an interval [a, b] is given by the formula ...

  rate of change = (f(b) -f(a))/(b -a)

__

For the given function and interval, this is ...

  (log₂(4·8) -log₂(4·2))/(8 -2) = (5 -3)/(6) = 1/3

The average rate of change is 1/3.

_____

In the attached graph, the line between the points at the ends of the interval can be seen to have a rise of 1 for a run of 3. Its slope is 1/3.

8 0
2 years ago
Other questions:
  • The measure of an angle is 63 degrees. What is the measure if it’s supplement
    9·1 answer
  • |5z−8|=7
    15·1 answer
  • Solve 9x + 7 = 43 for x
    6·2 answers
  • Create an interception for the following statement.<br> f(2) = 150
    5·1 answer
  • 15-8. mixed number fractious
    10·1 answer
  • A man buys 11 oranges for * 10 and sells 10 oranges for 11. What is his gain percent?​
    13·1 answer
  • Chad and his son go into a grocery store and need to buy bananas. Each banana costs $0.90 and Chad has a total of $11 to spend.
    5·1 answer
  • 12. Mr. Ellis needs to drain his above ground pool before the winter. The graph below represents the relationship between the nu
    10·1 answer
  • If you wanted to make a game where you pay $5 if you can't guess a random dogs weight within 16lbs what payout should you offer
    10·1 answer
  • Basic algebra. PLease help!!!
    9·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!