I want more points next time....Hehehee!
<h2>
<u>______________________</u></h2>
<em>Solution in attachments!</em>
To figure out the cost per cookie, divide $2.49 by 3. The cost per 1 cookie (column 1) would be .83 cents.
To figure out the cost of 20 cookies, multiply 20 x .83 cents. The answer is 20 cookies would cost $16.60
To figure out how many cookies would cost $145,25, divide $145.25 by .83 cents. The answer is 175 cookies would cost $145.25
Answer:
19 girls
Step-by-step explanation:
Since there are 3 more girls than boys, 35-3=32
32/2=16
Now add back the 3
16+3=19
First, find the digit in the place you are rounding to. Look at the digit one place to the right. If the digit is less than 5, round down. If the digit is 5 or greater, round up.
For example: round 1.86 to the nearest tenth
Look at the tenth digit (8). The number to the right of it is 6. Since it’s above 5, round the 8 up to 9. So you would get 1.9.
If it was 1.84, since 4 is less than 5, you would not round the 8, and you would get 1.8