1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
scZoUnD [109]
2 years ago
9

HELPPPPP I DONT UNDERSTANDDDD

Mathematics
1 answer:
max2010maxim [7]2 years ago
5 0
This is how you do it hope this helps.

You might be interested in
A merchant wants to establish the selling price of an item that costs him $4.50 with a 15% markup. What is his selling price?
OLga [1]

Answer:

the answer it $5.18

Step-by-step explanation:

$4.50 + ($4.50 x .15)

$4.50 + $0.68 = $5.18

4 0
3 years ago
gavin bought 2 1/2 cubic yards of topsoil for $75 what is the unit rate in cost per cubic yard for the topsoil
Kruka [31]

Answer:

$30

Step-by-step explanation:

Divide the cost ($75) by the yards (2 1/2) to get $30 per yard.

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
In other words, which one doesn't belong?
Amiraneli [1.4K]

Answer:

5>6

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the answer to this maths watch question? Look at screenshot attached. Thank you.
forsale [732]

14-x=9

14=x+9

x=14-9

x=5

14+5=19

x+y=19

x-y=(-5)

Adding both equations,

We get,

x+y=19

x-y=(-5)

2x=14

x=7

x+y=19

7+y=19

y=12

3 0
1 year ago
Read 2 more answers
Which of the following represents the correct inequality statements
mezya [45]

Answer:

what are the options to the question

Step-by-step explanation:


6 0
3 years ago
Other questions:
  • PLEASE HELP ASAP!!<br><br> Plot the approximate location of √23 on the number line.
    13·2 answers
  • I don't understand how to solve?
    11·1 answer
  • Two trains leave the station at the same time, one heading west and the other east. The westbound train travels at 105 miles per
    5·1 answer
  • A company packs 36 boxes in each case to ship to stores. You have been assigned the task to determine the least amount of volume
    6·1 answer
  • Match each inequality to the number line that represents its solution.
    11·1 answer
  • An element with mass 330 grams decays by 25.5% per minute. How much of the element is remaining after 5 minutes, to the nearest
    5·2 answers
  • a shirt whose marked price is 8000/= is sold to a customer at 13% discount if the trader make a profit of 20% find how much the
    5·1 answer
  • 200% of $5( please help)
    8·2 answers
  • 2. Determine each value of x that solves the following exponential equations given below.
    15·1 answer
  • Simple question just answer correctly to get brainleist and 10 pts! :)
    12·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!