1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Verdich [7]
2 years ago
7

A 7-pack of frozen waffles costs 4.76. What is the unit price?

Mathematics
2 answers:
algol [13]2 years ago
8 0

Answer:

simple. each frozen waffle is $0.68

Step-by-step explanation:

d i v i d e 4.67 by 7.

malfutka [58]2 years ago
5 0

Answer:

A 7-pack of frozen waffles costs $4.80.

Step-by-step explanation:

What is the unit price, rounded to the nearest cent?

You might be interested in
5yr is how many days
Karolina [17]
There are 1,826 days in 5 yr. In relation to the leap year, there are 1826.25 days in 5 yrs. That is because there are really 365.25 days in a year (making every four years a leap year). So, when you multiply 365.25 by 5, you get 1826.25. 
6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Which value, in order, will complete the table? ​
tia_tia [17]
Answer: The answer is the first choice.

Explanation:

Because you must find the sin of the x values in the table.

Sin(7pi/6) = -1/2

Sin(5pi/4) = -sqrt 2/2

Sin(4pi/3) = -sqrt 3/2
4 0
3 years ago
The function g(x) = x2 is transformed to obtain function h:
Rudik [331]

Answer:

Option C

The graph of g is vertically shifted 5 units down

4 0
3 years ago
Each year a store decreased the price of certain model of TV by $35.If the price in 2001 was $1,950,what was the price in 2009?
Vanyuwa [196]
The answer is 1,670 because you have to multiply 35*8 which equals 280 and subtract it from 1950, and you get 1,670.
7 0
3 years ago
Y = - 2/3x + 2 in standard form
Lesechka [4]

Answer:

2x + 3y = 6

Step-by-step explanation:

2x + 3y = 6

-2x. -2x

3y/3 = -2x + 6/3

Y = -2/3x + 2

4 0
2 years ago
Other questions:
  • 36 and 60 in exponential form
    7·1 answer
  • What is step two in the problem solving process
    10·1 answer
  • Someone please answer this question for me?
    9·1 answer
  • Can you simplify 5/11?
    5·1 answer
  • What is the solution to the system of linear equations graphed below?
    6·1 answer
  • Help will mark brainliest
    8·1 answer
  • Doug rents a kayak for 12 days the rental charges 18per day what is the best estimate for the total cost of the kayak rental
    10·1 answer
  • HELP NEEDED PLEASE!
    15·1 answer
  • what is the measure of angle p enter your answer as a decimal in the box round only your answer to the nearest hundredth
    12·1 answer
  • 100 POINTS
    10·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!