Answer:
The unit price is the cost per unit of an item or the cost/price for each item.
1) <u>4$</u> per pound. By simplifying the proportion (constant ratio) between the cost, and the pounds of apples. 3 pounds of apples cost 12$ → 3/3 pounds of apples cost 12/3$ → 4 dollars for every pound.
2) <u>2$</u> per pound. By evaluating the rate of change (change in the y over x or dependent variable over independent) in the equation: y = <u>2</u>x. y is the cost in dollars, and x is the pounds of apples. So there are 2 pounds (weight) of apples for every dollar.
3) <u>3$</u> per pound. Given a graph with a y scaled by 3, and an x scaled by 1 with a graph y = x or 1 unit up for every unit right. This must be equivalent to y = 3x. Where y is labeled as the cost in dollars, and x as the weight in pounds. So there are 3 dollars for every pound of apples.
4) Store B. Because 2 is less than 3 which is less than 4.
Answer:
3' 6" left
Step-by-step explanation:
6' 11" = 83"
10' 5" = 125"
125 - 83 = 42"
42" = 3' 6"
To find the amount that Franklin financed, you will calculate the amount he put down and subtract that from the original price because that is what he still owes.
0.2 x $4500 = $900
$4500 - $900 = $3600.
Porter financed $3600.
You also multiply 0.8 x $4500 because this represents the part out of 100% he still owes. You will get the same answer this way.
Answer:
9·x² - 36·x = 4·y² + 24·y + 36 in standard form is;
(x - 2)²/2² - (y + 3)²/3² = 1
Step-by-step explanation:
The standard form of a hyperbola is given as follows;
(x - h)²/a² - (y - k)²/b² = 1 or (y - k)²/b² - (x - h)²/a² = 1
The given equation is presented as follows;
9·x² - 36·x = 4·y² + 24·y + 36
By completing the square, we get;
(3·x - 6)·(3·x - 6) - 36 = (2·y + 6)·(2·y + 6)
(3·x - 6)² - 36 = (2·y + 6)²
(3·x - 6)² - (2·y + 6)² = 36
(3·x - 6)²/36 - (2·y + 6)²/36 = 36/36 = 1
(3·x - 6)²/6² - (2·y + 6)²/6² = 1
3²·(x - 2)²/6² - 2²·(y + 3)²/6² = 1
(x - 2)²/2² - (y + 3)²/3² = 1
The equation of the hyperbola is (x - 2)²/2² - (y + 3)²/3² = 1.