Answer:
y = 0.59x
Step-by-step explanation:
Cost per pound of banana = $0.59
If Number of banana's = x
Total Cost of an item = price per item * number of items
Therefore,
Total cost, y = price per pound of banana * number of bananas
y = 0.59 * x
y = 0.59x
Answer:
the first 3 consecutive numbers
x, x +1, x +2 = 270
x+x+1+x+2 =270
3x +3 =270
collect like terms
3x =270 -3
3x =267
divide both sides by 3
x =89
Answer:
5/12
Step-by-step explanation:
1/4 + 1/6 = (6+4)/24 = 10/24 = 5/12
why +1/6?
because: - (-) = +