A+B+C= 25+25+25=75 so 25 could be your answer
Answer:
60 degress
Step-by-step explanation:
180-80=120
120/2=60
Answer: D
Each time a new row and a new column is added. The last pattern had 3 rows and 4 columns, so the next pattern will have 4 rows and 5 column.
:)
Answer:
stuff4pets has better price by 2 cents
Step-by-step explanation:
unit rate for chowchow is 16.95/20 = $.85 per pound
unit rate for stuff4pets is 24.95/30 = $.83 per pound
Answer:
Let x = # of commercials
y = # of movies
<u>System of Equations:</u>
x + y = 90
40x + 110y = 500
Step-by-step explanation:
We have to set our variables before we start solving. After setting the variables, we can set up the equations. If x = # of commercials and y = # of movies, then we can assume x + y = 90, as there have been a total of 90 commercials and movies played altogether. Then, we know that their worth is $500, so the price of all the commercials played and the price of all the movies played (which is 40x + 110y) sum to $500.