1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
USPshnik [31]
2 years ago
14

12 Jana is writing a report about wages.

Mathematics
1 answer:
elixir [45]2 years ago
7 0

Answer:

Step-by-step explanation:

Federal law provides minimum wage exceptions under specific circumstances for (1) workers with disabilities, (2) full-time students, (3) employees under 20 years old in their first 90 consecutive days of employment, (4) tipped employees, (5) student learners, (6) apprentices, and (7) messengers

You might be interested in
Is f(1) greater than less than or equal to g(1)
Natali [406]

Answer:

equal to

Step-by-step explanation:

we don't know the value of the variable but if you loo at it with just the 1 there equal because g and f don' have any value so they are equal.

3 0
3 years ago
It takes 3/4 of an hour to paint 3/5 of a room. How long does it take to paint a room?
Dmitry [639]

Answer:

1 1/4 hours

Step-by-step explanation:

.75/.6=x/1

cross multiply

.75=.6x

divide by .6

x=1.25 hours

3 0
3 years ago
Rsm geo lol- no idea how to start or do it at all
jek_recluse [69]

Answer:

42, 138, and 138 degrees DON'T FORGET THE DEGREES SIGNS!!!!!

Step-by-step explanation:

Using vertical angles theorem, we can get another 42, 180-42, and 180-42.

So we have 42, 138, and 138

7 0
2 years ago
What is 692,004 in expanded form
rjkz [21]
600000+90000+2000+4=692004

I think that's how you write it.
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find Mean, Median, mode and range. Round to the nearest tenth.
stiv31 [10]

Answer:

  • Mean = 26.24
  • Median = 27
  • Mode = 32
  • Range = 38

Step-by-step explanation:

Plotting the original data from leaf plot

9,11,12,12,14,17,25,25,27,32,32,32,33,35,41,42,47

<em><u>Finding Mean:</u></em>

The mean of a data set is the sum of the terms divided by the total number of terms. Using math notation we have:

                                                            \mu=\frac{446}{17}

                                                                = 26.24

Therefore, the range = 26.24.

<u>Finding Median:</u>

The median is the middle number in a sorted list of numbers. So, to find the median, we need to place the numbers in value order and find the middle number.

Ordering the data from least to greatest, we get:

9   11   12   12   14   17   25   25   27   32   32   32   33   35   41   42   47  

So, the median is 27 .

<em><u>Finding Mode: </u></em>

The mode of a set of data is the value in the set that occurs most often.

Ordering the data from least to greatest, we get:

9   11   12   12   14   17   25   25   27   32   32   32   33   35   41   42   47

We see that the mode is 32.

<em><u>Finding Range:</u></em>

The range is the difference between the highest and lowest values in the data set.

Ordering the data from least to greatest, we get:

9   11   12   12   14   17   25   25   27   32   32   32   33   35   41   42   47

The lowest value is 9.

The highest value is 47.

The range = 47 - 9 = 38

4 0
2 years ago
Other questions:
  • Withdrawing $10 every week from an outstanding balance of $400
    12·2 answers
  • No-Toxic-Toys currently has $400,000 of equity and is planning an $160,000 expansion to meet increasing demand for its product.
    5·1 answer
  • 3to the 4 power times 2to the Third power
    15·2 answers
  • Josh is preparing for an exam by completing practice tests that have different numbers of questions. For each practice test, he
    6·2 answers
  • IM BEGGING YOU PLEASE HELPPPP ME. HELP ME WITH THIS SMART PEOPLE ❤️❤️❤️❤️
    13·1 answer
  • If two squirrels live in one square meter of a fifty square meter park what is the park's estimated squirrel population?
    5·2 answers
  • The camp cook made 3 1/2 pints of baked beans. Each serving of beans is 1/2 of a pint. How many servings of beans did the cook m
    12·1 answer
  • A set of Numbers is shown below.
    10·1 answer
  • If a 16 ounce box of pasta costs $1.39, what is the unit price?
    9·1 answer
  • Please help! Area of part of a circle!!!
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!