1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
kherson [118]
2 years ago
14

Lia scored 120 out of 250 in her exam , and Ash scored 170 out of 350 , who scored better ?​

Mathematics
1 answer:
Luden [163]2 years ago
6 0

Answer: Ash

Step-by-step explanation:

Convert both into a percentage so it is clearer

Lia- 48%

Ash- 48.57%

You might be interested in
Which is a flat surface with no thickness that contains many lines and extends without end in the directions of all its lines?
Lina20 [59]

Answer: A <em>plane </em>

This needs to be 20 characters long so this is ok

3 0
3 years ago
The length of a rectangle is 25
Flauer [41]
The width is 35in, the length is 95in
7 0
3 years ago
Express 36 mins as a fraction of an hour​
Oxana [17]

Answer:

36/60

Step-by-step explanation:

There are 60 minutes in an hour

7 0
2 years ago
ABCD×9=DCBA<br>(what is the value of A, B, C and D)​
Anettt [7]

Answer:

0

Step-by-step explanation:

The only value that would make sense is if at least one of the variables (A , B , C , D) is 0 (if not all of them). When multiplied, the answer will still be 0, thereby making the equation true.

~

4 0
3 years ago
Li brought five lip bombs each of the lip bombs Costs the same amount she spent a total of $7.25 A write an equation that repres
Advocard [28]

Answer:

A) 5c = 7.25

 (c being the singular lip balm price multiplied by 5)


B) You can draw a picture of 5 Lip balms, label each with (c) and then next to those drawings, put = 7.25. You could also draw 7 dollar bills and a quarter if you wanted!



C) 5c = 7.25

Divide each side by 5

c = 1.45


Each lip balm costs $1.45! Hope this helps! Please award brainliest if helped.




4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Juice boxes are sold in a local store for 65 cents each. The factory has $1400 in fixed costs plus 15 cents of additional expens
    10·1 answer
  • of 13 possible books, you plan on taking 7 with you on a vacation. How many different collections of 7 books can you take?
    9·1 answer
  • John puts $300 into a savings account. He puts more money into the account each month. After 12 months he has $1500 in his savin
    8·2 answers
  • What is the unit rate for 175 calories in 12 ounces
    7·1 answer
  • Please answer question if false will be removed
    11·1 answer
  • Please help. What's the answer???
    7·1 answer
  • 3 x [9 – (4 + 2) = 2]
    8·1 answer
  • Please im doing a test i need HELP
    5·1 answer
  • A weight is attached to the end of a spring. Its height after t seconds is given by the equation h(t)=5−2sin((2π(t+1))/7)
    14·1 answer
  • SOMEONE PLEASE HELP ME
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!