1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Art [367]
2 years ago
5

Graph each equation. Determine the solution of the system of equations. x + 3y = 12 5x + 3y = 0​

Mathematics
1 answer:
vlabodo [156]2 years ago
3 0

Answer:

  • (-3, 5)

Step-by-step explanation:

<u>Given system:</u>

  • x + 3y = 12
  • 5x + 3y = 0​

Solve by graphing (see attached).

<u>The solution is the point of intersection of the two lines:</u>

  • x = - 3, y = 5

You might be interested in
Explain how to perform a​ two-sample z-test for the difference between two population means using independent samples with known
iren2701 [21]

Answer:

The steps 1-7 have been explained

Step-by-step explanation:

The steps are;

1) We will verify that the population standard deviations are known and that the population is normally distributed which means the sample size must be a minimum of 30.

2) We will state the null and alternative hypothesis

3) We will determine the critical values from the relevant tables

4) From the critical values gotten, we will determine it's corresponding region where it can be rejected.

5)We will calculate the value of the test statistic from the formula;

z = [(x1' - x2') - (μ1 - μ2)]/√[((σ1)²/n1) + ((σ2)²/n2)]

6) If the value of the test statistic gotten from step 5 above falls in the region of rejection noted in step 4,then we will reject the null hypothesis

7) After rejection of the null hypothesis, we will now give a decision/conclusion on the claim.

5 0
3 years ago
Monthly earnings total $4513. Find the social security tax deducted.
levacccp [35]
<span>The monthly earning is = 4513 dollars.
Find the security tax.
in US, 3% is the security tax.
3% = 3% / 100 = 0.03
NOw, let's solve with this given digits.
=> 4513 * .03 = 135.39
=> 135.39
Therefore the tax deducted to your salary is 135.39 dollars per month.


</span>
4 0
3 years ago
Please help me (30 points) 1. A recipe calls for 2 1/3 cups of flour, 3/4 cups of white sugar, and 1/3 cups of brown sugar. The
Katena32 [7]

Lets find how much flour we need for just one serving.

2 2/3 ÷ 6

8/3 ÷ 6

8/3 * 1/6

8/18

4/9 cup of flour per serving

If we triple the recipe (6 * 3 = 18), we will have a total of 18 servings. Multiply the amount of flour we got for one serving to 18 servings.

4/9 * 18/1

72/9

8 cups of flour for 18 servings

Best of Luck!

4 0
3 years ago
Please help me with this math question
spayn [35]
Y=1/9(-1)+4

Explanation:
X=-1 and y=8
6 0
3 years ago
Somebody help me !!!! HELPP please!!!
stellarik [79]
Step 1: Read and understand the problem statement.

You are given (time, depth) pairs of (20 s, 8 cm) and (40 s, 0 cm) and asked to write an equation that describes the relationship of depth (y) to time (x).

The rate of change is (0 cm -8 cm)/(40 s -20 s) = -8 cm/(20 s) = -2/5 cm/s. Then in point-slope form using the second point, the linear function rule is
  y = (-2/5)(x -40) +0
You can expand this to
  y = (-2/5)x +16
  y = -0.4x +16 . . . . . . using a decimal number for the slope

_____
If the bathtubs in your "draining race" start with the same level, the one with the steepest slope (-0.5 cm/s) will win.

8 0
3 years ago
Other questions:
  • A boat has a speed of 9 mph in calm water. It takes the boat 4 hours to travel upstream but only 2 hours to travel the same dist
    15·2 answers
  • Nicole deposited $2,000 at 6% simple interest. How long will it be before she has $2,600 in her account?
    9·1 answer
  • You and your friend spent a total of $15 for lunch. Your friend's lunch cost $3 more than yours did. How much did you spend for
    14·1 answer
  • Please answer the question from the attachment.
    14·1 answer
  • Suppose the diameter of a circle is 4. what is its area?
    6·2 answers
  • A woman is about to deliver triplets. If each child is the product of an independent fertilization event (i.e. fraternal twins,
    5·1 answer
  • The new apartment you are about to sign a one-year lease on is $1,500 per month. The lease
    5·1 answer
  • Help, answer again pls
    5·1 answer
  • What is the unit price for trail mix if a 8 ounce bag cost $2.80.
    15·1 answer
  • Divide 5 by 6 to change 5/6
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!