Explanation:
by transposing you can solve this question
Mark it as brainlist
Based on the amount of cheese used for the pizzas, the following are true:
- a. Mai uses 2.5 ounces of cheese per pizza.
- b. Mai will need 37.5 ounces for 15 pizzas.
<h3>Cheese used per Pizza. </h3>
This can be found as:
= Ounces of cheese used / Number of pizzas
= 10 / 4
= 2.5 ounces per pizza.
<h3 /><h3>Cheese needed for 15 pizzas. </h3>
= Number of pizzas x Cheese per pizza
= 15 x 2.5
= 37.5 ounces of cheese.
In conclusion, Mai needs 37.5 ounces of cheese to make 15 pizzas.
Find out more on unit rates at brainly.com/question/1316588.
Answer:
Explanation:
Sold ABCCo stock, acquired 2 years ago, for a $1,500 loss.Sold collectible coins, held for 17 months, for a $2,000 gain.Sold XYZCo shares, acquired 6 months ago, for a $4,100 loss.Sold LMNCo stock, acquired 3 years ago, for a $500 gain.(-1500+2000+500) = 1000 LTCG – 4100 = 3100 STCL
$3000 yearly limit; 100 is carry forward next year
See the attached picture: