Well we know that 10 and 3/4 is equivalent to 10.75. If we divide the meat into 8 equal packages we have to divide 10.75 by 8. Dividing 10.75 by 8 gives us 1.34375 pounds of meat per package. If we take that, and multiply it by our given value of $3.40 per pound, we end up getting $4.57 a package.
Answer:
when they are intersecting at a 90 degree angle.
Step-by-step explanation:
when lines intersect, they just cross over one another at any point. but with perpendicular lines, they have to be at a right angle. an example of this is a square. all of its corners are perpendicular
Answer:
I'm sorry I cant solve this without an X value but if you tell me the x value i'd be glad to help you out in the comment section below.
Step-by-step explanation:
2a+1b=27.50
4a+2b=59.50
Multiply first equation by -4 and the second by 2 so you can drop off the a values then add the equations together. Then solve for b. You should get b=6.
Then plug b into one of the original equations and solve for a and you should get 10.75
So a plate of spaghetti is $10.75 and a salad is $6.
<em><u>Please mark brainliest!</u></em>
1/2 or 0.5
2/2 which is 1 - 1/2