1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
defon
2 years ago
10

If you you give sally 26 apple and take 13 apples away. How much apples would Sally have left? PLS HELP!!!!!!!!!

Mathematics
1 answer:
Harlamova29_29 [7]2 years ago
8 0

Answer:

she'd have 13 left hope this helps:)

You might be interested in
What does "tmi" mean ?
Stella [2.4K]

Answer:

To much info

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Express 60 as the product of its prime factors.
nasty-shy [4]

Answer:

2^2x3x5=60

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
One fifth of the employees of Delta Industries, Inc., work in the Southeastern region. If the company employs 252 workers in tha
S_A_V [24]
So, 252 is 1/5 of the total workforce then, the total or whole will then be 5/5 or 1 whole... well, if 252 is 1/5, what's 5/5?

\bf \begin{array}{ccll}
amount&fraction\\
\text{\textemdash\textemdash\textemdash}&\text{\textemdash\textemdash\textemdash}\\
252&\frac{1}{5}\\\\
x&\frac{5}{5}
\end{array}\implies \cfrac{252}{x}=\cfrac{\frac{1}{5}}{\frac{5}{5}}\implies \cfrac{252}{x}=\cfrac{\frac{1}{5}}{1}\implies \cfrac{252}{x}=\cfrac{1}{5}
\\\\\\
\cfrac{252\cdot 5}{1}=x
8 0
3 years ago
An appliance store sells an oven for 25% off the original price. The sale price is $251.85, not including tax. What is the price
Natali5045456 [20]

Answer:

$352.31

Step-by-step explanation:

Appliance store sold the oven for 25% off original price.

Sale price =$281.8

Price of the oven before the discount was applied is

= 25% /100% x $281.85

= 0.25 x $281.85

= $70.46

The appliance was sold at $70.46 less than the original price

Original price

= $70.46 + $281.85

= $352.31

HOPE THIS HELPS!

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
How to tell if your answer is reasonable
maksim [4K]

Answeri dont now

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Other questions:
  • What is a difference equivalent to the product 11 (x-y)
    5·1 answer
  • Your teacher has asked you to write a small lesson on finding the area of a regular octagon. She gives you the following diagram
    15·1 answer
  • For number 2 I know the answer but I just need work so if you could please explain the work I’d be thankful
    10·1 answer
  • On a boat, a cabin's window is in the shape of an isosceles trapezoid, as shown below. What is the area of the window?
    10·1 answer
  • Calculate how much each size per gram, and circle which gives the best value for money. 250g for $2.30, 400g for &3.40, 1Kg
    8·1 answer
  • Prove that Sin2(90-theta)(1+cot2(90-theta))=1
    5·1 answer
  • Given the diagram below what is m d
    12·2 answers
  • 5/2=d−2/4<br><br> What does d=?
    14·2 answers
  • write an equation in slope intercept form of the line that has the same slope as y=3x-2 and passes through the point (7,25)
    7·1 answer
  • A science class helped to estimate the population of various species in their local woods. Initially they tagged various numbers
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!