1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
hoa [83]
2 years ago
14

Who whats to talk im here .0.

Mathematics
2 answers:
Vsevolod [243]2 years ago
8 0

Answer:

:( :( :(

Step-by-step explanation:

SpyIntel [72]2 years ago
8 0

Answer:

Hi

Step-by-step explanation:

You might be interested in
I have this point: (-1,2) and my slope is undefined. How would I write my equation in point-slope form: y - y^1 = m (x -x^1)? Th
tiny-mole [99]

Answer:

x = -1

Step-by-step explanation:

Given the point, (-1, 2), and that the slope is <u><em>undefined</em></u>.

The standard linear equation of vertical lines is <em>x</em> =<em> a</em>, where the x-intercept is (<em>a</em>, 0), and the slope is undefined because all points on the line have the same x-coordinate.  Attempting to solve for the slope of a vertical line using the slope formula, m = (y₂ - y₁)/(x₂ - x₁), will result in a mathematical operation of <u>division by zero</u> (which is an <em>undefined operation</em>).  

Since the slope is <u>undefined</u>, then it is <u>not possible</u> to create a linear equation in either the slope-intercept form, or point-slope form.

Therefore, the equation of a vertical line given the point, (-1, 2) is <em>x</em> = -1.  

7 0
3 years ago
Hi can someone plz help me with #1...it’s being graded. sos thanks so much!!
densk [106]
1:105::25:X
105*25whole divided by 1*X
2625
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Describe a situation that could be modeled with the ratio 4:1. Your answer:
Viktor [21]
An example of the ratio 4:1 could be, in a school for every 4 girls there is 1 boy. Or something similar:)
8 0
2 years ago
Read 2 more answers
–11 – (–15)<br><br> A.<br> –26<br><br> B.<br> –4<br><br> C.<br> 4<br><br> D.<br> 26
nlexa [21]
Your answer is gonna be C. 4
Hope I helped :)
7 0
3 years ago
An employee earns $200 for 14 hours work. Assuming he is paid by the hour, how much will this employee earn in 35 hours?
bezimeni [28]
If an employee earns 200 dollars for 14 hours work, that means this person gets approximately 14 dollars and 29 cents per every hour.

Thus, in 35 hours, you can multiply 14.29 by 35 to get about 500 dollars.

In 35 hours, the employee will earn 500 dollars.
3 0
3 years ago
Other questions:
  • Point U is on line segment TV. Given UV = 2, TU = 5x, and TV = 3x + 6,
    12·2 answers
  • Alex buys six equally priced candy bars for $9:00 what is the unit rate? <br>​
    10·1 answer
  • A rocket travels west 450 km in 3.75 minutes(225 sec). what is the velocity of the rocket in km/s?
    8·1 answer
  • You went to the store and purchased a pair of sneakers, socks and a shirt. The shirt cost 40% of the cost of the sneakers. The s
    9·1 answer
  • Find the radian measure of the central angle
    11·1 answer
  • Help asap geometry 1 honors!!!!
    15·1 answer
  • Sove<br><img src="https://tex.z-dn.net/?f=2x%20-%205%20%3D%207" id="TexFormula1" title="2x - 5 = 7" alt="2x - 5 = 7" align="absm
    11·2 answers
  • Simplify 3(x-6)-4(x+3)
    8·2 answers
  • How does the graph of f(x) = |x| compare with the graph of g(x) = 3|x| ?
    14·1 answer
  • What is the product of 9200 and 2.3 x 10^3 expressed in scientific notation
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!