1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
padilas [110]
3 years ago
15

Please help need help

Mathematics
1 answer:
Lemur [1.5K]3 years ago
5 0
The answer would be A,B,D
You might be interested in
BEST ANSWER GETS BRAINLIEST!!!!PLEASE HELLPP
Sonja [21]
1/3b = 4/5
Do the cross multiplication
1(5) = 3b(4)
5=12b
<span>b=5/12</span>
4 0
3 years ago
Rewrite, differentiate and simplify:<br> 3/(2x)^3
Llana [10]

\frac{dy}{dx} = - \frac{9}{8x^{4} }

let y = \frac{3}{(2x)^{3} } = \frac{3}{8} x^{-3}

differentiate using the power rule

\frac{d}{dx} (ax^{n} ) = nax^{n-1}

\frac{dy}{dx} = - \frac{9}{8}x^{-4} = - \frac{9}{8x^{4} }


8 0
2 years ago
Solve 2m + 7 = 9
k0ka [10]

Answer:

m=1

Step-by-step explanation:

2m+7=9

subtract 7 on both sides

2m=2

divide 2 on both sides

m=1

hope it helped

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
What's the sum of 86.703 + 12.197​
Ira Lisetskai [31]
98.9 thats what i got
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Carson graphs the line y= -1/4 + 4. Then Riley's graphs the line perpendicular to the line Carson's line through the point (8,10
gizmo_the_mogwai [7]

Answer:

4/1 or 4

Step-by-step explanation:

when graphing perpendicular lines, the slopes are reciprocals of eachother

5 0
2 years ago
Other questions:
  • forty percent of the dogs have been adopted ( there are four dogs) How many of the dogs have been adopted
    11·1 answer
  • 8.76× 10 6  is  times  than 8.76× 10 2 .
    7·1 answer
  • When a fraction is reduced to lowest terms, the only factor the numerator and denominator have in common is _____.
    14·1 answer
  • Jane has 4 blue marbles, 3 red marbles, and 2 yellow marbles in a bag. Jane will randomly pick one marble from the bag. What is
    14·2 answers
  • FIRST QUESTION CORRECT GETS BRAINLIEST!!!
    12·1 answer
  • If you can buy 5 bags of bananas for $28.15, find the unit price of a bag<br> of bananas.
    13·1 answer
  • Write a quadratic equation with integer coefficients having the given numbers as solutions.
    9·1 answer
  • Staff
    9·1 answer
  • ONLY ANSWER IF YOU KNOW, SHOW WORK
    9·1 answer
  • Help pls my life depends on it
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!