1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
kow [346]
2 years ago
15

8. Charlotte is given the equation 3x - 4y = 12. She needs to create a graph of the equation, but

Mathematics
1 answer:
Zielflug [23.3K]2 years ago
5 0

Answer/Step-by-step explanation:

Note:

<u>Graphing From An Equation: </u>

Equation are frequently written in slope-intercept form { y = mx+b}.

Which "m" represents the slope and "b" represents the y-intercept.

<u>Solutions and Equation:</u>

Solutions to linear equations contain any points located on the graphed line.

Ordered Pair = Solution to an equation if it's values are substituted in the equation which makes it true

Solve:

{x = 0 }       3(0) - 4y = 12

                       -4y = 12                                 (0, -3 )

                       -4y/-4 = 12/-4

                                y = -3

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

{y = 0}                  3x-4(0) =12

                                3x = 12              (4,0)

                                 3x/3 = 12/3

                                        x = 4

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

<u><em>~Lenvy~</em></u>

You might be interested in
What is Q=R+Rst; solve for s
oksano4ka [1.4K]

Step-by-step explanation:

q=r+rst

Rewrite the equation as 

r+rst=q

Subtract r from both sides of the equation.

r st=q−r

Divide each term by rt

(r st )/rt=(q/rt)−(r/rt)

Cancel the common factor.

(

s=(q/rt)−1/t

6 0
3 years ago
to make hummingbird nectar you must use 4 cups of water and 1 cup of sugar. what is the ratio of water to sugar
Nutka1998 [239]
Your ratio is 4:1 because it takes 4 cups of water for every cup of sugar.
6 0
2 years ago
Carlo spent $107.60 on 8 books. If each book cost the same amount, how much did one book cost?
dlinn [17]

Answer:

$13.45

Step-by-step explanation:

Divide $107.60 by 8

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is an equation of the line that passes through the point (−5,−1) and is parallel to the line 4x+5y=45?
frozen [14]

This gives you, 4x + 5y = -25 as your final answer.
8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Algebra 1
mojhsa [17]

Answer:

None

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Find the midpoint of the line segement from (5,-1) to (-2,-4)
    5·1 answer
  • Luis colors 1/4 of a spinner using a red crayon. write the fraction of the spinner Luis colored red in twelfths.
    13·1 answer
  • A band's first song is 4 minutes, 12 seconds long and has 462 beats. The band wants to have a second song that is 3 minutes, 54
    7·1 answer
  • Please anybody help me out
    9·1 answer
  • 15. When coffee is packed by machine into 16-ounce cans, the amount can vary. The mean weight is 16.1 ounces and the standard de
    14·1 answer
  • The measures of two sides of a triangle are 4in and 13in. Find all possible values that the third side of this triangle can be?
    15·1 answer
  • A fruit bag contains apples and bananas. If 17 out of 25 of the fruit are apples. What percent are bananas?
    7·1 answer
  • Evaluate when f(-3) and f(7)
    8·1 answer
  • Solve for z.
    5·2 answers
  • I need help with question 3 part B please !
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!