1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
never [62]
2 years ago
9

PLSSS HELP IF YOU TURLY KNOW THISS

Mathematics
2 answers:
Amanda [17]2 years ago
7 0

Answer:

1 5/6 > 1 2/3

Step-by-step explanation:

=>        1 5/6 = (1*6)+5/6

=>        1 5/6 = 6+5/6

=>        1 5/6 = 11/6

so like that, 1 2/3 = 5/3

now the denominators should be the same

for that,

5*2/3*2 = 10/6

11/6 and 10/6

=>          11/6 > 10/6

=>          1 5/6 > 1 2/3

Ainat [17]2 years ago
5 0

Answer:

answer "Less than"

Step-by-step explanation:

a) 1 2/3 = 5/3 = 1.666 ...

b) 1 5/6 = 11/6 = 1.833 ...

a < b

You might be interested in
“The amount y (in cups) of flour is proportional to the number x of eggs in a recipe. the recipe calls for every two eggs. inter
masha68 [24]

Answer:

A. y=3/2x

B. y=3/2x

C. 18

 

i did this with my sister

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Rewrite the expression using sixths 1 1/3 - 1/2 = 4/3 - 1/2
GuDViN [60]

Answer:

8-3=8-3

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Jasmine has to mix 3/4 cup of flour and 3/8 cup of cornmeal she has a container that holds 1 cup can jasmine mix the flour and c
Sladkaya [172]
Because 3/4 and 3/8 is more than one cup, Jasmine will not be able to mix the flour and the cornmeal in the container.

3/4+3/8=6/8+3/8=9/8
5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Suppose you create a graph of the cost function, C = 20n + 500 of a new
ASHA 777 [7]
The answer is C. loss section
3 0
3 years ago
Answer pleaseeeeeeeeeee
kondaur [170]

Answer:

B. $10 bag, $0.80 per pound

Step-by-step explanation:

10 / 8 = 0.80

25 / 15 = 1.67

0.80 is cheaper

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Problem page a garden table and a bench cost $990 combined. the garden table costs $90 more than the bench. what is the cost of
    13·1 answer
  • Lola plans to publish a magazine. She cannot publish unless she sells at least 100 subscriptions. Each subscription costs $20. T
    10·1 answer
  • Can you please help and show work
    10·1 answer
  • Ladonna is running for city council. She needs to get 5/6 of her votes from senior citizens and 54,000 votes in all to win .how
    10·1 answer
  • In a sample of 60 electric motors, the average efficiency (in percent) was 85 and the standard deviation was 2. Section 05.01 Ex
    9·1 answer
  • What is the value of X ?
    14·1 answer
  • A polygon is shown.
    8·2 answers
  • The following are house prices in Southern California:
    8·2 answers
  • The equation C = 30x+120 represents the cost of producing gaming chairs. The equation R = 50x represents the revenue generated b
    11·1 answer
  • Ariana is baking chocolate chip cookies for a bake sale. For every 3 cups of flour, she needs 2 cups of sugar. How many cups of
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!