1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Digiron [165]
2 years ago
10

Create equations to solve for f and g

Mathematics
1 answer:
Harman [31]2 years ago
4 0

Answer:

Step-by-step explanation:

You might be interested in
It costs $3.99 for 32 fl. oz. of soda. What is the unit rate?<br> Your answer
Marrrta [24]
The unit rate means we need to find it per one soda can. So, 32/32 is one. We do the same to $3.99. $3.99/32 is about 13 cents.

Unit rate is: 13 cents per soda can
6 0
2 years ago
Write an equation of the line passing through the points (3,8) and (-2,-22)
uranmaximum [27]

Answer:

y=6x+8 or y=6x-22

Step-by-step explanation:

use the equation y=mx+b

m is the slope and b is the y-intercept

to find the slope use the equation m = y2-y1 over x2-x1

-22 - 8 / -2 - 3 = -30 / -5 = 6

6 is your slope and for the y-intercept you can choose whichever y-intercept to put into the equation.

HOPE THIS HELPS!!

8 0
3 years ago
15:40:25 in simplest form
Contact [7]

Answer:

the answer is 3:8:5

Step-by-step explanation:

This is because it says Apple, coconut, and orange, but you put orange, apple, and coconut

3 0
2 years ago
The cost of renting a bicycle from Dan's Bike Shop is $2 for 1 hour plus $1 for each additional hour of rental time. Which of th
Vlad [161]

option B

Explanation:

The cost of renting per hour = $2

For 1 hour = $2

For each additional hour, it is $1

For 2 hours = First hour + 1(additional hour)

For 2 hours = $2 + $1(1) = 2+1 = $3

For 3 hours = $2 + $1 (2) = 2+2 = $4

For 4 hours = $2 + $1(3) = 2+3 = $5

The graph which shows this rental cost as 2, 3, 4, 5 is option B

7 0
1 year ago
Can someone please help me on this geometry test, serious inquiries only, be a real one
saveliy_v [14]
I took geometry a while ago, I can help if you want.
5 0
2 years ago
Other questions:
  • An auto insurance company has 10,000 policyholders. Each policy is defined as: young or old male or female; and married or singl
    10·1 answer
  • 12 y − 18 6 = 4 y + 3 12 y - 18 6 = 4 y + 3
    11·1 answer
  • "Trust is like paper, once it's crumpled it can't be perfect again" meaning what?
    12·1 answer
  • There are bytes in a gigabyte. There are bytes in a megabyte. How many times greater is the storage capacity of a 1-gigabyte fla
    15·2 answers
  • 8 minus a number<br> N/8<br> 8-n<br> 8/n <br> 8n
    9·2 answers
  • Over the summer, for every 14 Okra seeds Dana planted, 9 plants grew. If he planted 182 seeds how many grew into plants
    12·1 answer
  • (BRIANLEIST) HELP<br> True or False
    15·1 answer
  • Solve for 2x^2=50<br> Please help
    14·2 answers
  • In the graph below, what are all values of x
    10·1 answer
  • 1.<br> Slope = (7,-1) and 12,-2)
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!