1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
vlabodo [156]
3 years ago
14

Which of the following options have the same value as 96% of 25?

Mathematics
2 answers:
attashe74 [19]3 years ago
7 0

Answer:

\frac{96}{100}\cdot100

0.96\cdot100

Step-by-step explanation:

We have to write the equivalent expression for 96% of 25.

When we eliminate percentage, we divide the number by 100. And 'of' means multiplication

hence, eliminating percentage, we get

\frac{96}{100}\cdot100

Now, divide 96 by 100, we get

0.96\cdot100

Therefore, A and B are correct options.

Doss [256]3 years ago
3 0
A and B are correct because 96/100 is equivalent to 0.96, which is also 96%.
You might be interested in
A beverage is made by mixing 1 part of water with 3 parts of fruit juice. How many parts of water are mixed with one part of fru
VashaNatasha [74]
A.1/3 this is your answer hopefully it is right!!
7 0
3 years ago
What is the value of the expression below? 3x + (12 - 3) - x, when x = 2.5 A. 13 B. 14 C. 15 D. 19
Sunny_sXe [5.5K]

Answer:

The answer to this question is: (B)

Which is "14"

Step-by-step explanation:

Substitute the value of the variable into the equation and simplify.

HOPE this helped if so PLEASE leave a "Rating" and a "LIke" and PLEASE mark me brainliest if I have the best answer! THANKS! :))))

7 0
3 years ago
4x - 5 = 7 solve for X
Morgarella [4.7K]

Answer:

x=3

Step-by-step explanation:

move the constant to the right hand side and change

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
The graph above can be extrapolated to determine:
madam [21]
The correct answer is ABSOLUTE ZERO. I just took the quiz myself and got it right.
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please help will give brainliest i need this its due wednesday and there are like 45-50 questions
creativ13 [48]

Answer:

i think its a

Step-by-step explanation:

sorry if im wrong just stressd out. good luck.

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Benjamin bought a 5 pound bag of flour for $7.95 what is the unit price per ounce of flour
    9·2 answers
  • A ball is thrown from 4 feet off the ground with a vertical velocity of 30 feet per second. Write an equation to model the heigh
    15·1 answer
  • An example of dependent events is drawing a red marble out of one jar and then drawing a
    10·1 answer
  • Please help Ms.Perkins needs to order art supplies for the entire school she would like to get at least 8,000 peices of construc
    11·2 answers
  • Trina and Seth walk 3 miles south and 5 miles east to get from their canoe to their tent. If a walkway existed between the canoe
    14·1 answer
  • How many square feet are there in a strip of carpet 4 feet wide and 11 feet long
    12·1 answer
  • Some one please help
    6·1 answer
  • A 2oz cup of frozen yogurt has 50 calories in it. How many calories are 7 oz?
    8·1 answer
  • PLEASE ANSWER ASAP: Dianna can carry up to 15lbs in her backpack. Her lunch weighs 1 lb, her gym shoes weigh 2 lbs, and her book
    8·1 answer
  • How much would each starburst weigh if 3 starburst weigh 1 ounce?
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!