1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
nordsb [41]
2 years ago
9

I NEED UR HELPFNGKFNKFJFF

Mathematics
1 answer:
alisha [4.7K]2 years ago
8 0

For Q3, you can subsitute x = 2 and y = 5 into the systems

-5(2) + 5 = -5

so it's a solution for the first system

-4(2)+2(5) = 2

it's also a solution for the second system

You might be interested in
A bakery offers a sale price of $2.75 for 3 muffins. What is the price per dozen
Svet_ta [14]

Answer:

4 muffins is $2.75

4*3=12

1 dozen is 12

2.75 * 3 =$ 8.25

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Decimal equivalente para 13/25
Annette [7]

Answer:

0.52

Step-by-step explanation:

(13/25)(4/4)=52/100

52/100=0.52

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Corinne earns an hourly wage on top of her weekly gas allowance for her delivery job. Her weekly earnings can be shown using the
sveta [45]
How much money he gets per hour
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
A bag has 8 number tiles numbered one through eight. You draw a number tile, replace the tile and draw a second tile. What is th
solmaris [256]
The answer is D because they take a tile out which makes it 7 tiles in the bag but then they put it back which makes the bag have 8 tiles in it again.
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Can 1/6 be simplified
MAVERICK [17]
No that's as low as it goes 
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Is 1/10 a unit fraction
    10·2 answers
  • Helppp I need help ASAP
    13·2 answers
  • The graph of the function f ( x) = /x + 3 / is translated 5 units down
    14·1 answer
  • What’s on the module 6 algebra 1 DBA?
    10·1 answer
  • Solve for k.<br> 11<br> 8<br> k<br> 4<br> -
    11·2 answers
  • It’s due late tonight can some pls help me pass
    9·1 answer
  • A store sells 8 small, 18 medium, and 20 large sweatshirts. Each sweatshirt costs $16. How much money, m, is the store paid for
    15·1 answer
  • Evaluate the Expression z(z-7) when z=10
    9·2 answers
  • Help!! Answer !!! about to run out of time in test!!
    15·1 answer
  • Jaya has a piece of paper that is 16 inches long and 9 inches wide. She cuts it into pieces that are each 3 inches long and 2 in
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!