1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Mariulka [41]
2 years ago
10

2. What is the value of the expression?

Mathematics
2 answers:
HACTEHA [7]2 years ago
7 0

Answer:

D. 10.03

Step-by-step explanation:

2.4 + 3.5 = 5.9

5.9 x 1.7 = 10.03

polet [3.4K]2 years ago
4 0

Answer:

B. 8.35

Step-by-step explanation:

3.5 x 1.7 = 5.95

5.95 + 2.4 = 8.35

You multiply first because of PEMDAS.

P=parenthesis

E=exponents

M=multiply
D=divide
A=add
S=subtract

You might be interested in
chen is buying a ham. He wants to divide it into 6.5-ounce servings for 12 people. write and solve a division equation to find w
OLga [1]

Answer:

Amount of people to serve x Serving Size = Size of ham

12 x 6.5 = ?

=78

Step-by-step explanation:

Looking for size ham chen should buy = ?

Amount of people to serve = 12

Serving Size = 6.5-ounce

Equation=

Amount of people to serve x Serving Size = Size of ham

12 x 6.5 = ?

=78

8 0
3 years ago
The sum of 21 and n is equal to 43.23 <br><br> please help me!!! <br> I’ll give out 30 points!!!
Assoli18 [71]
Equation: 21+n=43.23

Process to find n

21+n=43.23
Subtract 21 from both sides
n=22.23
8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Which model best fits this set of data?
Jobisdone [24]

we are given points as

(-2,-4)

(0,2)

(1,5)

we can points

and then we can join them

After that we can get idea about it's shape

we can see that

this is straight line

so, this is linear model

Hence, option-C................Answer

7 0
3 years ago
Which is the better deal?
aliina [53]

Answer:

36 oz

Step-by-step explanation:

Get the other options down to 12oz units for their price and then you can compare which one is the cheapest for 12oz.

12oz = $1.99

36oz/3 = 12oz   so $2.59/3   = $ .86

48oz/4= 12oz   so $3.99/4  = $1.00

60oz/5= 12oz   so $4.59/5 = $ .92

So looking at the breakdown, the 36oz one is the cheapest because for that price for a third of it comes out to .86 cents.

3 0
3 years ago
What is the least common multiple of 2, 6, and 12?
Debora [2.8K]

Answer:

The LCM of 2,6,12 2 , 6 , 12 is 2⋅2⋅3=12 2 ⋅ 2 ⋅ 3 = 12 .

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Help me please someone
    11·1 answer
  • Help please I need help
    10·1 answer
  • A golfer hit a ball from a tee that is 6 yards above the ground. The graph shows the height in yards of the golf ball above the
    15·1 answer
  • How can the decimal 0.57 be written as a fraction
    13·2 answers
  • Solve 4x 12 &gt; 6x - 30
    9·1 answer
  • Find the area of the parallelogram.
    13·2 answers
  • I feel like I am asking so my questions but I dont really care its a Sunday xD
    15·2 answers
  • Your factory installed tires have a comfort that 95 inches if the odometer reading reading is 32,000 miles on your car you have
    5·1 answer
  • Suppose the box you want to ship has a square base (meaning that the dimensions of the bottom of the box are equal). If you choo
    11·1 answer
  • Part A:
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!