A. 36, the reason being is because 18x 2 is 36 and 12 x 3 is 36
Answer:
https://socratic.org/answers/486496
Step-by-step explanation:
hope you found the answer
Please mark brainliest
Answer is 4 units
Explanation:
See the image as mathematical signs can’t be written here
So 32 dollars for 8 cookies.
To find the price of one item, you take the amount of items, and divide it by the price:
32 / 8 = 4 dollars for the price of 1 cookie.
For this case we must do a conversion:
We have to by definition:
1 ounce equals 0.0625 pounds
Making a rule of three we have:
1 oz ------------> 0.0625 lb
67 oz ----------> x
Where "x" represents the number of equivalent pounds:

Thus, 67 ounces equals 4.1875 pounds
Answer:
67 ounces equals 4.1875 pounds