1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ss7ja [257]
2 years ago
13

Help pls i have till 3:15 :(

Mathematics
2 answers:
Nesterboy [21]2 years ago
8 0

Answer:

using V=w x h x l=11·12·3=396

Step-by-step explanation:

396 cm^3

Deffense [45]2 years ago
6 0

Answer:

396

Step-by-step explanation:

Volume is length, times width, times height

(11x3x12=396)

edit: whoops too late

You might be interested in
Akira and her puppy are both dressing up as superheroes for Halloween this year. Akira needs 1 yard of cloth for her cape. She a
Ahat [919]

The feet of cloth that she should buy for the capes is 4 feet.

<h3>How many feet should she buy?</h3>

The mathematical operations that would be used to determine the answer are addition and multiplication.

Addition is the process of summing two or more numbers together. Multiplication is the process of determining the product of two or more numbers.

The first step is to convert yard to feet

According to the unit of conversion : 1 yard = 3 feet

1 x 3 = 3 feet

The second step is to add the feet needed for Akira's cape with the foot needed for the puppy's cape

Total feet needed = 3 + 1 = 4 feet

To learn more about addition, please check: brainly.com/question/349488

#SPJ1

8 0
2 years ago
Find the sum of 2x2 + 3x - 4, 8 - 3x, and -5x2 + 2.
inessss [21]
2x^2 +3x -4 +8 -3x -5x^2 +2
-3x^2 + 6

Answer is C) -3x^2 + 6
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
9. enter the value for x that makes the equation 5+3x-37=6x+23-8x true ?
laila [671]

Answer:

jajajajajajajajajajajajajajajajajajajajajajajajajajajajajajajajajajajajajajajajajajajajajajajajajajajajajajajajajaja

1

8 0
3 years ago
Lisa bought four candles. The candles cost $7.00, $8.00, $19.00, and $13.00. If she only had $50 to spend and wants to buy a fif
gizmo_the_mogwai [7]

Answer:

B

Step-by-step explanation:

I added all of then and then subtracted 47 from the 50.

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
1,868 to the nearest hundred
Citrus2011 [14]

Answer: 1,900

Step-by-step explanation:

You would round up to 1,900 because in the tens place is a 6 and when you have a number greater than or equal to 5 you round up. Hope this helps!

7 0
3 years ago
Other questions:
  • 15 ounces of gold cost $6058.50 find the unit rate in dollars per ounce
    12·2 answers
  • Which function has a vertex at the origin?
    10·1 answer
  • One question I need help with, I would really appreciate the help.
    7·1 answer
  • Find the volume of a sphere with a radius of 2 meters. Round your answer to the nearest tenth.
    6·2 answers
  • 78% of the class completed their homework last night. What fraction of the class completed their homework?
    12·2 answers
  • Fiften increased by a number​
    11·2 answers
  • Please answer ASAP. Thank you! :)
    14·1 answer
  • What is the mode for the following set of data? 5,7,8,10,12,12
    14·2 answers
  • Colette is on a canoe trip. Her team paddles the canoe at a constant rate of 3 km/h and they portage at a
    13·1 answer
  • HELP!! WRITING INEQUALITIES USING A WORD PROBLEM!!
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!