1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
WITCHER [35]
2 years ago
10

Nina’s garden is 4 1/5 meters long and 3/10 meter wide. What is the area of Nina’s garden

Mathematics
1 answer:
docker41 [41]2 years ago
8 0

Answer:

12.6

Step-by-step explanation:

1/5 = .2

3/10 = .3

4.2 x .3 = 12.6

You might be interested in
Of the 800 participants in a marathon 220 are running to raise money for a cause. How many participants out of 100 are running f
nadezda [96]

Answer:

27.5 /100 are running for a cause

Step-by-step explanation:

We know that 220/800 are running for a cause

Divide the top and bottom by 8 to get the fraction out of 100

220 /8 =27.5

800/8 = 100

27.5 /100 are running for a cause

7 0
3 years ago
Jack Lawler, a financial analyst, wants to prepare an article on the Shadow Stock portfolio developed by the American Associatio
-BARSIC- [3]
Last one of the first one try the last one first
4 0
3 years ago
How to compare an order fraction into a decimal
Nitella [24]
You can convert the fraction to a decimal form.
7/9 is .778 
.778 is greater than .6
6 0
3 years ago
What is the solution to 4x^3 – 3x^2 – 7x < 0? A. (–ꝏ, –1) U (0, 1.75) B. (–ꝏ, –1] U [0, 1.75] C. (–1, 0) U (1.75, ꝏ) D. [–1,
Nataly_w [17]
The answer is the third one
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Emily is preparing cookies for her friends she is at the market where she sees a 14 ounce bag of chocolate chips for 3.50 the ma
g100num [7]

Answer:

Bag 2

Step-by-step explanation:

Given

Bag 1:

14\ ounce = 3.50

Bag 2:

24\ ounce = 5.28

Required

Which is a better buy

To get which buy is better, we first get the unit price of each bag.

Unit\ Price = Amount/Size

For bag 1:

Unit\ Price = 3.50/14

Unit\ Price = 0.25

For bag 2:

Unit\ Price = 5.28/24

Unit\ Price = 0.22

The best buy is the one with smaller unit price

Hence, bag 2 is better to buy

4 0
3 years ago
Other questions:
  • What is 267.4 divided by 1/10 ?
    9·1 answer
  • From January to June, a company spent $60.00 per month on office supplies. In July, the price of office supplies increased by 15
    9·2 answers
  • The density of pure solid copper is 8.94 g/mL. What volume does 5 kg of copper occupy. Please help
    10·1 answer
  • What is the answer?​
    13·1 answer
  • Solve for y in simplest form: y^2+3y-4=0
    14·2 answers
  • 0.6(x + 2) = 0.55(2x + 3)
    12·1 answer
  • What is rank correlation?​
    7·1 answer
  • Which sum does not equal ?<br> 7/8
    7·1 answer
  • Can a triangle be formed with side lengths 4, 8, 11? Explain.
    5·2 answers
  • Tanya is training a turtle for a turtle race. For every 1/3 of an hour that the turtle is crawling, he can travel 2/23 of a mile
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!