1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Neporo4naja [7]
3 years ago
15

One bread recipe calls for 2 1/3 cups of flour. Another recipe calls for 2 1/2 cups of flour. Tim has 5 cups of flour. If he mak

es both recipe how much flour will he have left over?
Mathematics
1 answer:
klemol [59]3 years ago
5 0
2 1/3 + 2 1/2 = 4 + 1/3 + 1/2 = 4 + 2/6 + 3/6 = 4 + 5/6 ( both recipe );
5 - ( 4 + 5/6) = 1 - 5/6 = 6/6 - 5/6 = 1/6 cups of flour left;
You might be interested in
Write the equation for the function graphed below.
avanturin [10]
Given the vertex of the parabola at point (2, -3):

The quadratic function in vertex form is:

f(x) = (x - 2)^2 - 3

where the vertex (h, k) is the minimum point = (2, -3).
6 0
3 years ago
Which of the following expression is an algebraic expression<br> 23(40)<br> 25/4<br> 6x<br> 12 x 12
lianna [129]
6x is an algebraic expression
6 0
4 years ago
Read 2 more answers
marathon runner runs26.2 miles at the pace of 6.2 minute per mile round off answer to the nearest minute how long will it take t
Scorpion4ik [409]
There are several methods of rounding, but in this case the 'best' one is probably to round up. Rounding down suggests that Kathy actually ran faster. 

<span>26.2 (mile) * 6.2 (minutes/mile) = 162.44 rounded up => 163 minutes.</span>
3 0
3 years ago
At the awards banquet 7 guest sat at each table everyone of the 38 tables were filled how many guest were at the banquet
Stella [2.4K]

Answer:

266 guests

Step-by-step explanation:

7 people per table and 38 tables means 7x38=266.

Brainliest always helps!

7 0
3 years ago
Pls help thanks alot​
Levart [38]
1st, 4th, 5th. hope this helped!
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Benjamin bought a 5 pound bag of flour for $7.95 what is the unit price per ounce of flour
    9·2 answers
  • There are 3 different urns of 12 balls with 4 white balls in each urn. three players—a, b, and c—successively draw from their re
    5·1 answer
  • Eduardo spend 35% of his time at the theme park on a roller coaster.if he was there for 8 hours ,how much time did he spend on r
    9·1 answer
  • If you have 2 kids and 2 left how many you got
    5·1 answer
  • at a maximum speed an airplane travels 2100 miles against the wind in 6 hours. Flying with the wind, the plane travel the same d
    13·1 answer
  • Please help I am very confused:)
    12·2 answers
  • ANYONE PLEASE HELP ME WITH MY MATH HOMEWORK I REALLY NEED THE ANSWER RIGHT NOW BECAUSE I HAVE TO PASS THIS LATER I DON’T HAVE MU
    8·1 answer
  • Help me pls<br> composition of functions
    7·2 answers
  • Helpppppp!!!<br> (Show work)
    15·1 answer
  • NEED HELP WITH THESE QUESTIONS ASSAP
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!