1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Gekata [30.6K]
2 years ago
13

suppose the population of a certain city has been doubling every 30 years and the population was 48,000 in 1900. what will the p

opulation be in 2020?
Mathematics
1 answer:
Brilliant_brown [7]2 years ago
3 0

Answer:

768000

Step-by-step explanation:

From 1900 to 2020 = 120 means that it doubles 4 times ( once every 30 years)

=> 48000 * 2 ^ 4 = 768000

You might be interested in
The temperature at 9 p.m. was 12°F. The temperature dropped 15°F by 5 a.m.The temperature at 5 a.m. was
satela [25.4K]
The temperature at 5 am was -3 degrees

12-15=-3
4 0
3 years ago
Alyssa buys a carton of 12 eggs for $1.80. Which is the cost per egg?
sesenic [268]

Answer:

B is the answer

Cost of each egg= 1.80/12=$0.15

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
A plot of land has an area of 33.75 square feet. Jackson wants to put a 4-foot by 4-foot shed on the land. He can only do this i
Semenov [28]
The area of a trapezoid is
A = (1/2) h (b1 + b2)
where
h is the height
b1 is length of base 1
b2 is the length of base 2

We are given with the area and assuming that the trapezoid is isosceles, the length of base 1 is
b1 = 4 ft
If the height of the trapezoid is 4.5 feet, it ensures that the shed will fit inside the trapezoid patch of land. Therefore, the height of the trapezoid is 4.5 feet.
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
You have $33. You want to buy a necklace and one other item from the list. a. Write an inequality to represent the situation. Le
Kitty [74]

Answer:

The inequality for amount x (in dollars) is given by

 x ≤ $33 - (cost of necklace).

Step-by-step explanation:

Let the cost of the necklace be $ y.

The amount for the necklace is constant and it is less than $33 and it is also known that the amount for the necklace will be spent.

Therefore after the necklace has been purchased and the amount deducted from $33 the remaining amount can be used completely or partly to purchase the other item.

Let  the cost in dollars of the other item be $x.

The inequality for amount x (in dollars) is given by

 x ≤ $33 - (cost of necklace)

6 0
3 years ago
Please help me solve !!!!!!!!!!!!!!!
Dima020 [189]

Answer:

4x - 3y = 4

-3x + 3y = -6

x = -2

-2 - y = 2

-y = 4

y = -4

(-2,-4)

5 0
3 years ago
Other questions:
  • Starting in the blue square, in how many different ways can you draw a line that passes through every square without picking up
    7·1 answer
  • What process consists of a logical chain of steps that show that a statement must be true
    9·1 answer
  • The number of kilometers Tony travels in a canoe, d, varies directly with the amount of time spent in the canoe, t. When Tony ca
    11·1 answer
  • Brainly told me to type 20 characters.
    8·2 answers
  • Conor and Jake's lunch cost 13.00. They left a 15% tip. How much did they leave?
    14·1 answer
  • Ok I know i was told it was false on the last one but I still don’t really understand the answer tho
    9·1 answer
  • Write as a fraction and fractional model model: there is one container of fruit juice and 2 people want juice
    13·1 answer
  • Complete the sentence below.
    12·1 answer
  • What is the answer to level 6
    5·1 answer
  • 1. Write a short definition of each statistical term (mean, median, and mode).
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!