1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
andriy [413]
2 years ago
5

the pathway of sams dive into the swimming pool can be represented by the equation h=-16t²+15t+12 (where t=time in seconds and h

= height in feet). what is sam's height after 2 seconds?
Mathematics
1 answer:
aliya0001 [1]2 years ago
5 0

Given the equation representing the pathway of sam's dive into the swimming pool, his height after two seconds is -22ft.

<h3>What is a Quadratic Equation?</h3>

Quadratic equation is simply an algebraic expression of the second degree in x. Quadratic equation in its standard form is;

ax² + bx + c = 0

Where x is the unknown

Given the data in the question

  • Equation of the pathway of sams dive into the swimming pool is h = -16t² + 15t + 12.
  • Time t = 2.0 seconds
  • Height h = ?

Now, to get the height after 2 seconds, we substitute 2 for t in the equation.

h = -16t² + 15t + 12.

If t = 2

h = -16(2)² + 15(2) + 12

h = -16(4) + 30 + 12

h = -64 + 30 + 12

h = -64 + 42

h = -22ft

Therefore, given the equation representing the pathway of sam's dive into the swimming pool, his height after two seconds is -22ft.

Learn more about quadratic equations here: brainly.com/question/1863222

#SPJ1

You might be interested in
What happens when demand exceeds supply?
marta [7]

Answer:  Option 'b' is correct.

Step-by-step explanation:

Since we have that

When Demand exceeds supply.

It means money supply is more in the country due to which demand for a good increased more than supply.

It is the situation of inflation.

In this case, price would increase to curb the increase in demand.

For example, if the prevaling price for a particular good is $5, so a person is willing to purchase 10 units as he has $50.

But if the price gets increased and the new price becomes $10, then that person can buy only 5 units from $50.

So, it can reduce the demand and makes it equal to supply.

So, Option 'b' is correct.

4 0
3 years ago
94.76 is 23% of what number?
Kaylis [27]

Answer:

412

Step-by-step explanation:

i need more letters snsnsnsnsjjs

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Draw a line representing the "rise" and a line representing the "run" of the line. State the slope of the line in simplest form.
Nat2105 [25]

Answer:

Step-by-step explanation:

First choose two points on the line,

Let the points are A and B.

From point A to B we are moving downwards by (5 - 1 = 4 units)

Therefore, Rise = -4

Horizontal distance between A and B = 2 units

Therefore, Run = 2

Since, slope of a line = \frac{\text{Rise}}{\text{Run}}

Slope = \frac{-4}{2}

          = -2

7 0
2 years ago
Alexa and her children went into a movie theater where they sell bags of popcorn for $8 each and pretzels for $5 each. Alexa has
never [62]

Answer:

xx times yy=270

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
A copy machine makes 24 copies per minute. How many copies does it make in 3 minutes and 15 seconds?
ANTONII [103]

Answer: the first answer is 72

Step-by-step explanations

24x3=72

4 0
3 years ago
Other questions:
  • If you toss a single die, what is the probability that the number facing up is 1, 2, or 3 or the number facing up is an even num
    13·1 answer
  • 7 less than -2 times a number x is greater than or equal to 41
    6·1 answer
  • Need help anybody What is 30-(15-5)=?
    15·2 answers
  • Is 0 not an element of an empty set?
    10·1 answer
  • What’s the answer???
    7·1 answer
  • Which of the following scenarios represents a causation between the two data sets?
    10·1 answer
  • Help me out here pleaseeeeeeee
    11·2 answers
  • What happens to the pitch you hear when two sound waves constructively
    6·2 answers
  • 4. Michael observed he felt the pain of losing a $20 bill more than he felt the joy of finding it on the sidewalk the
    12·1 answer
  • Which is the better buy? Deal A: 32 oz of cereal for $3. 99 or Deal B: 16 oz of cereal for $2. 99?
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!