1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
KATRIN_1 [288]
2 years ago
8

The high temperature on Monday was -9 degrees F. On Tuesday, the high temperature was 21 degrees F. Which integer represents the

difference (distance) in high temperatures on these 2 days?
Mathematics
1 answer:
alexdok [17]2 years ago
6 0

Answer:

12 F

Step-by-step explanation:

You might be interested in
In a probability experiment, Karen flipped a coin 58 times. The coin landed on heads 33 times. What percentage of the coin flips
V125BC [204]

Answer:

25

Step-by-step explanation:

i just subtracted 58 from 33.

5 0
3 years ago
Audrey bought one pound of strawberries for $3.20. What is the price, in dollars per ounce of strawberries?
elena-14-01-66 [18.8K]

Answer: $0.20

Step-by-step explanation:

There are 16 ounces in 1 pound, so divide $3.20 by 16 to get the price of dollars/ounce

3.20/16 = $0.20/ounce

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Make an equivalent fraction with the denominator 10,100, or 1000 ​
evablogger [386]
10000/10,000. :) :) dh
5 0
3 years ago
Please help! (listing BRAINLIST and giving points) ​:D​
Luden [163]

Answer:

40°

Step-by-step explanation:

because angle In an isosceles triangle base angles are same and angle in a triangle add up to 180° and angle on a straight line add up to 180°

hope this helps:)

3 0
3 years ago
The attic shown is a triangular prism. Insulation will be placed inside the walls, not including the floor. Find the surface are
maria [59]

Answer:

1,125\ ft^{2}

Step-by-step explanation:

we know that

The surface area of the triangular prism that will be covered with insulation is equal to the area of the two triangular faces plus the two lateral rectangular faces

so

SA=2[\frac{1}{2}(15)(15)]+2[(30)(15)]= 1,125\ ft^{2}

3 0
4 years ago
Other questions:
  • Let f(x)=3x2 +4 and let g (x)= x+2<br> find (f+g) (x).
    5·2 answers
  • If you spend $3 on 6 apples what is the unit rate? Or in other words, what is the cost of each apple?
    8·2 answers
  • A machine that cost £35,000 is operated 8 hours a day in a 5-day week but one hour each day is used for test purposes. For use o
    14·2 answers
  • 11.) Use the distributive property to expand the expression. (4 – 2x) 7
    13·1 answer
  • A student heats a crucible and sample of a hydrate as directed in the lab procedure. However, the student removes the crucible f
    13·1 answer
  • Solve the equation for x.<br><br><br> x2 = 576<br> /\<br> || <br> is supposed to be 2 over x
    13·2 answers
  • How could the formula for perimeter be rearranged to find the length of the playground?
    15·2 answers
  • The PE coach is playing a game with the kinder kids She brings out a bag that has 3 red marbles, 2 blue and 4 yellow. What is th
    12·1 answer
  • The average temperature of the week is 80 degrees. The first 3 days have an average of 78 and the average of the last 3 days is
    6·1 answer
  • Please help!!!!!!!!!!!!<br> Will mark brainliest
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!