Answer:
25
Step-by-step explanation:
i just subtracted 58 from 33.
Answer: $0.20
Step-by-step explanation:
There are 16 ounces in 1 pound, so divide $3.20 by 16 to get the price of dollars/ounce
3.20/16 = $0.20/ounce
Answer:
40°
Step-by-step explanation:
because angle In an isosceles triangle base angles are same and angle in a triangle add up to 180° and angle on a straight line add up to 180°
hope this helps:)
Answer:

Step-by-step explanation:
we know that
The surface area of the triangular prism that will be covered with insulation is equal to the area of the two triangular faces plus the two lateral rectangular faces
so
![SA=2[\frac{1}{2}(15)(15)]+2[(30)(15)]= 1,125\ ft^{2}](https://tex.z-dn.net/?f=SA%3D2%5B%5Cfrac%7B1%7D%7B2%7D%2815%29%2815%29%5D%2B2%5B%2830%29%2815%29%5D%3D%201%2C125%5C%20ft%5E%7B2%7D)