1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
madam [21]
3 years ago
8

Which is the best but?

Mathematics
2 answers:
garri49 [273]3 years ago
4 0
12.60 / 7 = $ 1.80 per bottle
10.98 / 6 = $ 1.83 per bottle
18.10 / 10 = $ 1.81 per bottle
16.38 / 9 = $ 1.82 per bottle

best buy (cheapest) is : $ 12.60 for 7 bottles <==
meriva3 years ago
4 0

Answer:  First option is correct.

Step-by-step explanation:

Since we have given that

$12.60 for 7 bottles of juice.

then, cost of each bottle of juice would be

\dfrac{12.60}{7}=\$1.8

$10.98 for 6 bottles of juice.

then, cost of each bottle of juice would be

\dfrac{10.98}{6}=\$1.83

$18.10 for 10 bottles of juice.

then, cost of each bottle of juice would be

\dfrac{18.10}{10}=\$1.81

$16.38 for 9 bottles of juice.

then, cost of each bottle of juice would be

\dfrac{16.38}{9}=\$1.82

Hence, $12.60 for 7 bottles of juice is the best buy as it is the cheapest one.

Therefore, First option is correct.

You might be interested in
3x2 – 7x 7x = 4x – 8​
ratelena [41]

Answer:

x =−1−√93/23,−1+√93/23

Step-by-step explanation:

x=0.37581090…,−0.46276742...

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Evaluate 22p÷11 for p=3
leva [86]
22x3=66 then plug it into the problem

66÷11=6
so your answer is 6
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which expression have a value -7
vlabodo [156]

x+7=0

x=-7

.....................

3 0
3 years ago
Hi there I'm douing my homeworks and need to find Common Mistakes of these words if someone can help me I'll be happy thank you.
Roman55 [17]
The answer is 4) Reflection
3 0
2 years ago
. A fence encloses a triangular field. There is
poizon [28]

Answer:

  • 16 posts

Step-by-step explanation:

<u>Sides are:</u>

  • 20 ft, 25 ft and 35 ft

<u>There are following number of posts on each of the sides:</u>

  • 20 ft side ⇒ 20/5 = 4
  • 25 ft side ⇒ 25/5 = 5
  • 35 ft side ⇒ 35/5 = 7

<u>Total number:</u>

  • 4 + 5 + 7 = 16 posts
6 0
3 years ago
Other questions:
  • Prove With Diagram Which fraction is larger, 5/8 or 3/4 Brainliest
    8·1 answer
  • Question up there. ^<br> |<br>​
    12·1 answer
  • Amira sells balloon animals. She uses the same number of balloons for each animal she makes. The table compares the number of ba
    11·1 answer
  • 2.) Which expression has a value of -4?<br> A. (-4) B. |-4| C. |4|<br> D. -|4|
    11·2 answers
  • 7:
    15·2 answers
  • The equation y2/100+x2/4 =1 represents an ellipse. Which points are the vertices of the ellipse? (−10, 0) and (10, 0) (−2, 0) an
    10·2 answers
  • 3 bananas cost $0.99. At this rate, how much do 5 bananas cost?
    11·2 answers
  • 1. Kelly is playing with her drone, which she got from Santa last Christmas. When she flies her
    10·1 answer
  • WILL MARK BRAINLIEST IF ANSWERED FASTLY!!! PLS HELP ME!!
    8·1 answer
  • PLEASE HELP ME!!! AWNSER HONESTLY!!
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!