1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Ostrovityanka [42]
2 years ago
7

Hazel's backyard deck cost $76.13 per square yard to build. The deck is 7 yards wide and 11 yards long. How much did it cost to

build the deck?
Mathematics
1 answer:
horsena [70]2 years ago
4 0
If I’m not mistaken it should be $5,862.1
You might be interested in
Question Help Find the original price of a pair of shoes if the sale price is $11 after a 75% discount.
fenix001 [56]
If it was a 75% discount, then u r actually paying 25%

so....25% of the original price is $ 11

0.25x = 11
x = 11 / 0.25
x = 44 <=== the original price
4 0
3 years ago
A 5 pound bag of apples costs 4.50 and an 8 pound bag of the same type of apples costs 7.52 greg found the unit price which is t
irga5000 [103]

Answer: 0.04 per pound

Step-by-step explanation:

A 5 pound bag of apples costs 4.50.

The unit price will be 4.50 divided by 5 which will be:

4.50 ÷ 5 = 0.9

The unit price is 0.9 per pound

A 8 pound bag of the same type of apples costs 7.52.

The unit price will be 7.52 divided by 8 which will give:

7.52 ÷ 8 = 0.94

The unit price is 0.94 per pound

The difference in the unit prices will be the subtraction of 0.90 from 0.94.

0.94 - 0.90 = 0.04

The difference in the unit prices is 0.04 per pound.

6 0
3 years ago
QUESTION 8 Write an inequality to represent the real-world problem. Then explain how you created the inequality. You have caviti
Marizza181 [45]

Answer:

I can give you alittle head start. I hope it kinda helps.

Step-by-step explanation:

Dentist A: 50 + 20x

Dentist B: 70 + 5x

It cost 20 more dollars for the visit and 15 dollars less for each cavaty at Dentist B.

6 0
4 years ago
Dan Perkins goat is attached to the corner of the 14-foot-by-7-foot pump house by a 14-foot length of rope. The goat eats the gr
fenix001 [56]
<span>This pattern consists of three-fourths of a circle of radius 14 feet and one-fourth of a circle of radius 7 feet. What area of grass can Dan Perkins goat eat?</span>

We know that the formula for the area of the pitch circle are:
\pi*r^2*\alpha where alpha is the pinch of circle, r is radius, and pi is mathematics constant approximately equal 3,14

\pi*14^2*\frac{3}{4}+\pi*7^2*\frac{1}{4}=461,58+38,465=500,045(feet^2)
5 0
3 years ago
I’m thinking the answer should be B right ??
laiz [17]

Hello!

The formula for the volume of a sphere is \frac{4}{3} \pi r³.

Let's plug in our radius.

\frac{4}{3} \pi (1,000)

As we are not looking for an exact answer,we can look for an answer in terms of pi. Maybe we could multiply our fraction by 1,000.

\frac{4000}{3} \pi

Therefore, our answer is D.

I hope this helps!

7 0
3 years ago
Other questions:
  • -9x - x - 7x² - 6x² + 8 +6<br><br><br><br> Help please
    5·2 answers
  • The product of a number and -2.5 is 60
    8·1 answer
  • Can someone please help me know if this answer is correct
    15·1 answer
  • Simplify: -2x(3 - 5x
    5·2 answers
  • Can someome please help me?
    7·2 answers
  • Convert the 22-foot horizontal length into inches​
    6·2 answers
  • Which expression matches the graph?
    11·1 answer
  • Is it A or C<br> And I need a explanation <br> Please <br> I already found slope ,
    14·1 answer
  • 2 + 2x = 42 - 3x<br>hi need some help​
    10·2 answers
  • Find the equation of tangent and normal to the circle 2x² + 2y² -7x +4y - 3= 0 at (3/2, 3)
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!