1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Westkost [7]
2 years ago
9

Help me with this!!!!!

Mathematics
1 answer:
myrzilka [38]2 years ago
6 0

Answer:

40

Step-by-step explanation:

The formula for a rhombuses area is (pq)/2. If we fill in the values, we get 80/2 = 40

Hope this helped! If this is incorrect, please tell me and I will fix it as soon as possible!

You might be interested in
An astronomy club wants to buy six new eyepieces for their telescope. Four of the lenses cost $53.98 each. Two lenses cost $21 e
snow_lady [41]

Answer:

239.92

Step-by-step explanation:

53.94×4=215.92

Then you do 21×2=24 then you take the 215.92 and the 24 and add them together and it gives you 239.92

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please answer quickly!!!
Ivenika [448]

Answer:

3.5 min

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
I need help pls help me
lutik1710 [3]

First Method:

Round \frac{3}{5} to the closest integer, which is 1.

Round \frac{3}{4} to the closest integer, which is also 1.

So 1 + 1 = 2.

Answer for method 1: 2

Second Method:

\frac{3}{5} + \frac{3}{4} = \frac{3*4}{5*4} + \frac{3*5}{4*5}  = \frac{12}{20}+\frac{15}{20}=\frac{27}{20}

\frac{27}{20} is around 1

Answer for method 2: 1

The closest answer is 1.

3 0
2 years ago
Pls show work thank you!!!
Nastasia [14]

|-16-x|=0\\\\\implies -16-x = 0\\\\\implies x = -16

8 0
2 years ago
At the mall Julie finds a sale at her favorite store. Two pair of pants will cost $42. If she wants to buy 5 pair, how much will
katovenus [111]
Divide 42 by two and then multiply by 5
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Can someone find the mean of these numbers please? Thank you!
    5·1 answer
  • Solve 58 - 10x ≤ 20 + 9x
    8·2 answers
  • I don't understand linear equations that well could someone please explain it to me simply??
    11·1 answer
  • Which measurement is the more precise measurement:
    8·2 answers
  • What are the roots of the equation? 2x2+x=6 Select each correct answer.
    15·1 answer
  • A bunch of bananas cost $4, a pineapple cost $2 more than a bunch of bananas, and 4 apples cost one-half of a pineapple.
    5·1 answer
  • 4x - 2y = -14<br> 3х - у = -8
    6·1 answer
  • Three students have started a fence-painting business. Working together, Pragnesh and Qazi can paint the fence in 2 hours. Simil
    5·1 answer
  • Can someone please help i dont understand
    7·2 answers
  • On long division what is 927 divided by 7
    10·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!