1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Natali [406]
2 years ago
7

The minute hand on a watch is 14 millimeters long. In the

Mathematics
1 answer:
lora16 [44]2 years ago
7 0

Answer:

the answer is the number of the color of the alphabet 2871 mm

You might be interested in
Charles asked his teammates how many hours they practiced swimming during the week. He recorded his data in the table below and
Kitty [74]

Answer:

The answer is C.

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Identify as a direct variation, inverse variation or neither. The number of tons of coal burned by an old coal burning locomotiv
Lynna [10]
The answer for the question shown above is the first option, which is:
 - Direct.

 The explanation is shown below:
 1. The problem says that <span>The number of tons of coal  varies as the number of hours.
 2. Therefore, you can write the following equation:
 number of tons:x
 number of hours:y
 x=ky
 Where k is the constant of variation.
 3. Therere the variation is direct.</span>
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
6x+5y+2z=41<br> 4x-10z=-10<br> -x-2y+2z=-1
ikadub [295]
\left[x \right] = \left[ \frac{5\,y}{158}+\frac{6\,z}{79}\right][x]=[​158​​5y​​+​79​​6z​​] totally answer
6 0
3 years ago
Karen went to the farmers market
Zinaida [17]

Answer:

6 papayas and 11 pineapples

Step-by-step explanation:

So, we need to find an answer of how many papayas and pineapples she bought, and we only spent $48.

So,  papayas are $2.50 each, and Pineapples are $3.00 each and we only bought 17 fruits total.

lets try 8 papayas, and 9 Pineapples.

$2.50 x 8 = $20.00 total on Papayas

$3.00 x 9 = $27.00 total on Pineapples.

That would only be $47 spent total.

Lets try 10 papayas and 7 pineapples.

$2.50 x 10 = $25.00

$3.00 x 7 = $21.00

That would only be a total of $26 spent.

Lets try 6 papayas and 11 pineapples.

$2.50 x 6 = $15.00

$3.00 x 11 = $33.00

This would be a total of $48 spent.

8 0
3 years ago
PLEASE ANSWER ASAP! *PICTURE ATTACHED*
a_sh-v [17]

Answer:

Pls send the options so I can confirm the answer.

5 0
3 years ago
Other questions:
  • The sine of the complimentary angle of 34°
    5·1 answer
  • Please help, picture included!
    12·1 answer
  • A climber is on a hike.after 2 hours he is at an altitude of 400 feet. After 6 hours, he is at an altitude of 700 feet. What is
    13·2 answers
  • A bag has 6 blue marbles and 6 green marbles. Half of the green marbles are made of plastic. A marble is selected at random from
    6·2 answers
  • HELP A PERSON OUT PLEASEEE
    15·1 answer
  • HIGHER ORDER THINKING A cell phone plan is shown on the right. The rates, which include an unlimited data plan, are the same eac
    14·1 answer
  • a class has 32 pupils 18 are boys the others are girls 12 pupil from this class went on trip one of these 12 pupils is chosen at
    5·1 answer
  • Michael multiplies 0.4 by a number. He records the product as 0.012. What number did Michael use? Michael used
    9·1 answer
  • How much interest is earned on an account if…
    9·1 answer
  • Y=3x\4 if y= -6 find the value of x<br>please answer this for me, it's graded​
    13·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!