1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Mademuasel [1]
2 years ago
7

Graph the function y = x+2+5. Which point lies on the graph?

Mathematics
1 answer:
sp2606 [1]2 years ago
5 0

Answer:

<u>A</u>

Step-by-step explanation:

<u>Given equation</u> :

  • y = x + 2 + 5
  • y = x + 7

<u>Evaluating the options</u>

<u>A (-2, 5)</u>

  • 5 = -2 + 7
  • 5 = 5
  • Correct!
You might be interested in
1. Name the figure (It is not a cube; it is not a cylinder; what is it?)
Arlecino [84]
1. It is a triangular prism

6 0
3 years ago
Plz do both plz plz plz
shtirl [24]
The first one is A and the second is either B or D I can’t decide
4 0
3 years ago
Sushil was thinking of a number. Sushil adds 7 to it, then doubles it and gets an answer of 85.5. What was the original number?
LiRa [457]

Answer:

39.25

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Write the product of -2 and (3 - 5a) as the sum of two factors
NARA [144]

-6 + 10a


-2x3=6 and -2x-5a is 10a

7 0
3 years ago
120 books increased by 55%
Novay_Z [31]

<span> To find 55% of 120 books, multiply 120 x .55  
Then add that answer to the original 120.</span>

120 + 55% = 186

6 0
3 years ago
Other questions:
  • Can anyone check this if it’s right.
    9·1 answer
  • Solve for m pls? I'd seriously appreciate it!
    15·1 answer
  • There are 22 coins. The ratio of quarters to nickels is 5:6. How much money are the 22 coins equal to? *
    9·1 answer
  • A certain company currently has how many employees?
    6·1 answer
  • PLEASE HELP ME!!!!
    13·1 answer
  • If a 11 inch wheel cost $21.35 what is the cost per square inch
    8·1 answer
  • Solve the system of equations by multiplying first. Enter the solution as an ordered pair.
    13·2 answers
  • 1/2expand the equation 1/2(3+4t-10)=
    10·1 answer
  • Paolo is using his grandmother's breakfast bar recipe. He always doubles
    5·1 answer
  • The marked price of a dozen of copies is Rs 600. If the shopkeeper allows 20% discount and then charges 10% VAT, how many copies
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!