1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
PtichkaEL [24]
2 years ago
15

Fran’s store spent $64,000 on expenses last year. Rent of the store was 35% of those expenses .How much did Fran spend on rent.

Mathematics
1 answer:
andrezito [222]2 years ago
6 0

Answer:

$22400

Step-by-step explanation:

multiply 64000 with 0.35 (35%)

You might be interested in
Li...
faltersainse [42]

The price of one vegetarian special lunch is $7 and price of one chicken special lunch is $8.

Step-by-step explanation:

Let,

Price of one vegetarian special lunch = x

Price of one chicken special lunch = y

According to given statement;

21x+40y=467      Eqn 1

28x+36y=484     Eqn 2

Multiplying Eqn 1 by 28

28(21x+40y=467)\\588x+1120y=13076\ \ \ Eqn\ 3

Multiplying Eqn 2 by 21

21(28x+36y=484)\\588x+756y=10164\ \ \ Eqn\ 4

Subtracting Eqn 4 from Eqn 3

(588x+1120y)-(588x+756y)=13076-10164\\588x+1120y-588x-756y=2912\\364y=2912

Dividing both sides by 364

\frac{364y}{364}=\frac{2912}{364}\\y=8

Putting y=8 in Eqn 1

21x+40(8)=467\\21x+320=467\\21x=467-320\\21x=147

Dividing both sides by 21

\frac{21x}{21}=\frac{147}{21}\\x=7

The price of one vegetarian special lunch is $7 and price of one chicken special lunch is $8.

Keywords: linear equation, elimination method

Learn more about elimination method at:

  • brainly.com/question/10081622
  • brainly.com/question/10341324

#LearnwithBrainly

5 0
2 years ago
Unit rates...In our class, our teacher gave us a project to complete in 15 days.If the teacher assigned 4 consecutive projects,
denpristay [2]
If all 4 projects take 15 days, then you multiply 15 times 4. Since 15 * 4 = 60, you will have 60 days to complete the 4 projects.
3 0
2 years ago
I need help on these two questions
Marina86 [1]

Answer:

1. $60 2. $233.20

Step-by-step explanation:

That is the answer

4 0
2 years ago
What is the unit rate of (32-ounce) bottle of milk cost $1.19
Sholpan [36]

29.87 should be it hopefully


7 0
2 years ago
I bought a new bike! It was originally $600 but I had a 25% coupon. What
m_a_m_a [10]

The amount for the discount is 150$

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • 4(x+2)=30 <br> I need help
    8·1 answer
  • Find the slope of line passing through the two points, (3, -4) and (1, 2).
    15·1 answer
  • 60 minutes is 20% of how many minutes
    12·2 answers
  • Sarah,Leah,Haley and Kim bought 5 bottles of water to share among themselves. They divided each bottle of water into 4 equal por
    15·1 answer
  • -2 -1 0 1 2 fx 1/8 1/4 1/2 1 2 what is the initial value of the exponential function represented by the table
    15·1 answer
  • Which graph shows the solution to the equation below? log Subscript 3 Baseline (x + 3) = log Subscript 0.3 (x minus 1) On a coor
    11·2 answers
  • N 1968, it cost $54,000 for a 30-second commercial during the Super Bowl. In 1973, the cost for a 30-second commercial was $88,0
    7·1 answer
  • HELP ASAP, GIVING BRAINLIEST​
    9·1 answer
  • Solve for X<br><br> X^2 + 43 = 572
    10·2 answers
  • Help please!<br> Find perimeter and Area
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!