1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Stells [14]
2 years ago
9

A home has three bedrooms, 2 baths, a pool, and an attached workshop. The asking price is $ 450,000; the square footage is 2,255

sq ft. What is the price per square foot?
Mathematics
1 answer:
castortr0y [4]2 years ago
8 0

Answer:

$ 199.56 per sq ft

Step-by-step explanation:

price / ft^2    =    450 000 / 2255 = 199.56

You might be interested in
Write an equation of the line below.
katrin [286]
Hello!

The equation would be y= -2/6x + (-3). Since, the y-intercept is -3 and the slope/growth is -2/6 (it's decreasing).

To find the slope just make a growth triangle. We go down twice (then to the right 6 times).
8 0
3 years ago
If you want 364,847 but you only have 274,584 how much will you get if you multiply together to get even more money?
UNO [17]

Answer:

A

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
3
muminat

Answer:

y = 3x + 3

Step-by-step explanation:

when you check, only that equation delivers the correct x and y pairs.

x = 0, => y = 3×0 + 3 = 3

x = 1, y = 3×1 + 3 = 3+3 = 6

x = 2, y = 3×2 + 3 = 6 + 3 = 9

x = 3, y = 3×3 + 3 = 9 + 3 = 12

it all fits.

6 0
2 years ago
6m - 8 = 2 + 9m - 1 Show your work and answer.
Nookie1986 [14]

6m-8 = 2+9m-1

6m-9m = 2+8-1

-3m=9

m = -3

3 0
3 years ago
2. R = PN + C<br> Solve for (N)
Galina-37 [17]

Answer:

N=R/P−C/P

Step-by-step explanation:

Isolate the variable by dividing each side by factors that don't contain the variable

5 0
3 years ago
Other questions:
  • Hannah and Camila go to the movie theater and purchase refreshments for their friends. Hannah spends a total of $10.00 on 1 bag
    12·1 answer
  • Need help with this problem on homework
    6·1 answer
  • ryan meausures the perimeter of his square painting so he can make a wood frame find the perimeter of the painting in centimeter
    12·1 answer
  • Matter is in a liquid state when its temperature is between its melting point and its boiling point. Suppose that some substance
    11·1 answer
  • Which options could be the next step in simplifying this expression?   (18 + 23) + 7   Choose exactly two answers that are corre
    8·1 answer
  • Please help <br> How many 1/5 cups are in 2/15 cups of cookie dough?
    6·1 answer
  • Write an equation. Let x be the unknown number.
    10·2 answers
  • What are the next three terms in the sequence 1, 7, 13, 19, ... ?
    6·1 answer
  • In a right triangle, the measure of one acute angle is twice the sum of the measure of the other acute angle and 30. Find the me
    8·2 answers
  • 6) Matthew went to SAMS and bought 6 packs of 12 honey buns he is going to sell at his
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!