1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Bas_tet [7]
2 years ago
8

Find the probability that a point is chosen randomly inside the rectangle is in each given shape...

Mathematics
1 answer:
Arlecino [84]2 years ago
6 0

By taking the quotients between the areas, we see that:

  • a) P = 0.275
  • b) P = 0.85

<h3>How to find the probabilities?</h3>

First we need to find the areas of the 3 shapes.

For the triangle, the area is:

T = 3*5/2 = 7.5

For the blue square, the area is:

S = 3*3 = 9

For the rectangle, the area is:

R = 10*6 = 60

Now, what is the probability that a random point lies on the triangle or in the square?

It is equal to the quotient between the areas of the two shapes and the total area of the rectangle, this is:

P= (7.5 + 9)/60 = 0.275

b) The area of the rectangle that is not the square is:

A = 60 - 9 = 51

Then the probability of not landing on the square is:

P' = 51/60 = 0.85

If you want to learn more about probability:

brainly.com/question/25870256

#SPJ1

You might be interested in
a) Does the Range Rule of Thumb estimate more often underestimate or overestimate the actual standard deviation?
qwelly [4]
Yes it dose hope this helped :)
8 0
3 years ago
Which function has a horizontal asymptote of y = 3?
scZoUnD [109]
The answer is D f(x)=2(4^x)+3
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Ms. Ford is buying bundles of virgin hair from She’s Happy Hair that costs $75 per bundle, but $42.50 for shipping. If Ms. Ford
Pani-rosa [81]

Answer: 7 bundles.

Step-by-step explanation:

The cost per bundle is $75.

The cost for shipping is $42.50

She spent $567.50 in total.

The shipping is paid only one time, as all the bundles can be packaged togheter.

Then after paying the shipping, the left spent is:

$567.50 - $42.50 = $525

And each bundle costs $75, then the number of bundles that she bought will be equal to the number of times that we have $75 in $525. This is equal to the quotient between $525 and $75.

N = $525/$75 = 7

She bought 7 bundles

3 0
2 years ago
A library checked out 52 books. 24 are fiction books what is the ratio for fiction to non fiction books. Please show how it is d
GenaCL600 [577]
24:28

52 (total books) minus 24 (fiction books) equals 28 (non fiction books)
8 0
2 years ago
Read 2 more answers
6- en la clase de repostería, inés y liz prepararon una torta de naranja. para ello, utiliza 1/2 litro de leche y 1/3 de jugo de
WITCHER [35]

Answer:

El total de líquido utilizado es \frac{5}{6} de litro. Se echa \frac{1}{6} de litro más de leche que de jugo

Step-by-step explanation:

Para saber la cantidad total de líquido, basta con sumar las cantidades de leche y de jugo de naranja. Vamos a asumir que usa 1/3 de litro de jugo de naranja.

En este caso el total de líquido es 1/2 litro + 1/3 litro. Dado que estas fracciones tienen distinta denominador, debemos sumarlas de la siguiente manera

\frac{1}{2}+\frac{1}{3} = \frac{1\cdot 3 + 2\cdot 1}{2\cdot 3} = \frac{5}{6}

Para calcular la cantidad extra de leche de más que la cantidad de jugo, restamos estos números. Es decir

\frac{1}{2}-\frac{1}{3} = \frac{1\cdot 3 - 2\cdot 1 }{2\cdot 3} = \frac{1}{6}

Es decir, que echamos \frac{1}{6} de litro más de leche que de jugo.

7 0
3 years ago
Other questions:
  • Johnny invested $1000 in savings account that yields 2% interest annually. How much will Johnny's investment be worth in 10 year
    14·1 answer
  • What is the value of x
    8·1 answer
  • PLEASE HELP!
    11·1 answer
  • Find the doubling time of an investment earning 7% interest if interest is compounded continuously
    15·1 answer
  • (100) points!!!! Help please
    8·1 answer
  • A mouse is traveling at a rate of 100 feet per hour. One half hour later, a snake smells the
    13·1 answer
  • Plugging in x back in the equation which is 6, what is the measure of this alternate exterior angle
    7·1 answer
  • If 3 pounds of apples costs $7.50, what is the unit rate for cost per pound? What will 9 pounds cost?
    15·1 answer
  • Can someone please help me with this square root problem?
    10·1 answer
  • I need help again lol its meee
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!