Answer:
The phrasing of the question is weird, but the mass should not change. The scale may read higher for a moment, but once the mass is brought up to the same velocity of the elevator, it should settle back to 100.
Answer:
Date Account Title Debit Credit
XX-XX-XXX Sales returns and Allowances Rs. 5,000
Accounts receivable - M Center Rs. 5,000
Inventory Rs. 5,000
Cost of Goods sold Rs. 5,000
Pretty sure it’s D good luck
First, you divide the price by the amount of units in the pack. This is how you find how much one unit is worth in that pack. So for the first pack you divide 1.12 by three, and then you have .37333 repeating, which is about 38 cents. Next is the second pack, where we divide 4.38 by 12 which is .365, which is about 37 cents. The last pack is 8.68 divided by 24 which is .361, or about 36 cents. This means that the 24 pack is the best buy.
In real life you should also consider which would be too much for you or not enough. For example, you might not even need 24 units of juice. You might only need 12 so you don't have too much extra. But hey, this is just a math problem ;)
Answer:
Hey I'm sorry I didn't get to answer your question it's just that I need the points because I don't have enough to get help with my question. I hope you get the answer that you need for you question. Good Luck :)
Step-by-step explanation: