Final price=original price*(100%- discount 1)(100%-discount 2)
original price=$40
discount 1=25%⇒ 100 - discount 1=100%-25%=75%=75/100=0.75
discount 2=15%⇒ 100 - discount 2=100%-12%=85%=85/100=0.85
original price=$40(0.75)(0.85)=$25.5
Answer: $25.5
Answer:
A variable is a quantity that may change within the context of a mathematical problem or experiment. Typically, we use a single letter to represent a variable. The letters x, y, and z are common generic symbols used for variables.
Step-by-step explanation:
in other words is like x,y,z or any other letters
Answer:
6-ounce bottle for $3.49 because its
.58 per ounce
3.49 divided by 6 = .58
Step-by-step explanation:
9.59 divided by 14 is .69 per ounce
chegg
Answer:
she will have read 15 books in all
Step-by-step explanation:
if she has read 10 books in 2 months that means she has read 5 books each month, because 10 ÷ 2 = 5.
so if another month passes by that means she reads another 5 books.
10 + 5 = 15
so in total britney has read 15 books in total
Answer:
Step-by-step explanation:
- the birthday date is : 07/01/2006
- so the numbers are : 07012006
- let's switch them : 60021070
- we have 8 numbers so our highest degree is 7
- 6*(x∧7)+0*(x∧6)+0*(x∧5)+2*(x∧4)+1*(x³)+0*(x²)+7*x+0*(x∧0)
- 6*(x∧7)+2*(x∧4)+x³+7x
Here is another example :