1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
frozen [14]
1 year ago
5

Find the volume of the rectangular prism below. (Hint: Volume = Base Area x Height of Prism)

Mathematics
1 answer:
Inga [223]1 year ago
6 0

Answer:

The answer is D

Step-by-step explanation:

Base area: 9 x 7 = 63

63 x 5 = 315

You might be interested in
A grocery store sells long grain rice for 2.49 per pound. Write an expression for the cost of y pounds of long grain rice.
OleMash [197]

Answer:

Step-by-step explanation:

Cost = 2.49 * y

You really should spend the time. Math is used everywhere.

3 0
1 year ago
What is the us as a decimal number
PolarNik [594]

Answer:

-86.07

Step-by-step explanation:

Theres a negative 86 and a 7 over 100.

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Whats the percent change of 13.7 to 40.2
k0ka [10]

The percent change of 13.7 to 40.2 is 193.4%

To find percentage change, you need to find the difference between the two numbers. In this case, 26.5.

You then divide 26.5 by 13.7 and move the decimal point two spaces to the right.

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
If the sudent has grades of 62,67,75, and 89 what is the student's grade befire taking the final exam?
MrMuchimi

Answer:

73.25

Step-by-step explanation:

Add all numbers and divide by 4 to get the average grade.

3 0
3 years ago
Determine the zero solution<br> f(x)=3x^(2)+5x-12
RideAnS [48]

Answer:

x= -3 or 4/3

Step-by-step explanation:

3x²+5x-12 =0

3x²+9x-4x-12=0

3x(x+3) -4(x+3) =0

(3x-4)(x+3)=0

x=-3 or 4/3

6 0
3 years ago
Other questions:
  • Joe paid x dollars for a pair of jeans. Dennis bought the same pair of jeans for half as much as Joe. If they paid a total of $6
    10·2 answers
  • If 24 pencils cost $1.20 then how much does one pencil cost?
    6·2 answers
  • How do I write an equation in standard form with the points (3,3) (0,-3) (2,-3)
    9·1 answer
  • A 155 pound man burns about 500 calories per hour playing raquetball. one pound is equal to 3500 calories. how long will it take
    5·1 answer
  • Which system of equations is represented by the matrix below?
    8·2 answers
  • Please help if right I will give BRAINLIEST and 25 points
    7·1 answer
  • So sorry but can you answer this question gonna pull my hair out
    11·1 answer
  • A theater has 10 seats in the first row and 30 seats in the 6th row. How many seats are in the 11th row?
    13·1 answer
  • 15\12 +41\6 plz help I need this fast!
    9·1 answer
  • Help me please :) I’m not sure what else to say lol
    9·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!