Hello! First off, we can find the unit rate on what it would cost per pizza. Divide the total amount by the number of pizzas. 10.50/3 is 3.5. It costs $3.50 per medium pizza. Now, we can multiply that amount by 10 to get the amount for 10 pizzas. 3.5 * 10 is 35. There. It costs $35 to buy 10 medium pizzas.
Answer:
16
Step-by-step explanation:
1 times what equals 16
what =16
2 times what equals 32
what=16
etc....
The answer is 16 because the table shows multiples of 16.
16, 32, 48,64, 80....
Answer:
2988
Step-by-step explanation:
Answer:
3960 degrees
Step-by-step explanation:
(24-2)*180=22*180=3960
Answer:
75 boys
Step-by-step explanation:
Formula-Girls:Boys=Girls:Boys
5:6=_:90
90×5=450
450÷6=75