1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
lyudmila [28]
1 year ago
6

Consider the following: Farmer Smith bought seed and fertilizer for $100. He grew wheat that he sold to the Wander Bread Company

for $200. Wander Bread produced and sold bread to the Wilseyville Grocery Store for $250. Consumers bought the bread from the grocery for $350. How much was added to the GDP
Business
1 answer:
Rom4ik [11]1 year ago
3 0

As per the given case, the amount that is added to GDP is $350.

<h3>What do you mean by GDP?</h3>

GDP refers to the measure of all final goods and services that have been bought by the final user produced in the country.

As per the given case, Farmer smith bought seed and fertilizer for $100. He grew wheat that he sold to the wander bread company. Consumers bought the bread from the grocery for $350. Therefore, it was added to the GDP.

So, $350 was added to the GDP.

Learn more about GDP here:

brainly.com/question/15682765

#SPJ1

You might be interested in
Listed here are product costs for the production of soccer balls. Identify each cost (a) as either fixed or variable and (b) as
geniusboy [140]

Answer:

Product Cost Variable Or fixed Direct or indirect

1. Rubber core for soccer ball Variable Direct

2. Thread to hold leather together Variable Indirect

3. Taxes on factory Fixed Indirect

4. Wages on Assembly workers Variable Direct

5. Machinery depreciation Fixed Indirect

6. Annual flat fees paid for office security Fixed Indirect

7. Leather cover for soccer balls Variable

3 0
3 years ago
Ortega Industries manufactures 15,000 components per year. The manufacturing cost of the components was determined to be as foll
Nadya [2.5K]

Answer:

A. $30,000 decrease

Explanation:

Ortega Industries

Direct materials $ 150,000

Direct labor 240,000

Variable manufacturing overhead 90,000

Fixed manufacturing overhead 120,000

Total Manufacturing Costs for 15000 units is  $ 600,000

Total Manufacturing Costs per unit=  Total Costs/ Total units= $600,000 / 15000= $ 40

An outside supplier has offered to sell the component to Ortega for $34.

Profit per unit = $ 6

Profit for 15000 units = $6*15000= $ 90,000

The fixed manufacturing overhead reflects the cost of Ortega's manufacturing facility= $ 120,000 Which cannot be used for any other facility.

Unavoidable Fixed Costs= $ 120,000

Less Profits=                           $ 90,000

Decrease in operating Profits $ 30,000

If Ortega Industries purchases the component from the outside supplier, the effect on operating profits would be a  $30,000 decrease because after the profit of $ 90,000 cancel the effect of fixed costs of $ 90,000  the fixed costs of $ 30,000 will still be unavoidable and cannot be used for any other facility.

4 0
3 years ago
a broker enters into a listing agreement with a seller. the seller advertises and negotiates a sale contract on the house. at cl
Aliun [14]

A listing agreement is a contract between the property proprietor and the estate broker. The listing agreement must have been an exclusive right to sell.

<h3>What is Exclusive Right-to-Sell Listing Agreement?</h3>

An Exclusive Right-to-Sell Listing Agreement is one of the types of listing agreement that is a contract signed by the broker and the owner. The broker acts as an agent that has been involved in sales.

The owner has to pay a commission to the broker even if the sales were not through the agent during the time period of the contractual agreement. The property in the time period cannot be listed with another broker.

Therefore, the listing agreement is Exclusive Right-to-Sell.

Learn more about exclusive right-to-sell, here:

brainly.com/question/14364124

#SPJ4

6 0
2 years ago
Jennifer gets 5 utils from consuming her first slice of pizza, 4 utils from the second slice, 3 utils from the third, etc. Each
nata0808 [166]

Answer:

The maximum utility is 16 utils

Explanation:

To maximize the utility we must choose the items that gave most utils.  

Each item cost $1 and we have $4 to spend.  

1 slice of pizza: 5 utils

2 slice of pizza: 4 utils

3 slice of pizza: 3 utils

1 soda:  4 utils

2 soda:  3 utils

3 soda: 2 utils

If we display them in a decrease order and we choose  the first four rows.

1 slice of pizza: 5 utils (1 dollar)

2 slice of pizza: 4 utils  (1 dollar)

1 soda:  4 utils (1 dollar)

3 slice of pizza: 3 utils  (1 dollar)

2 soda:  3 utils

3 soda: 2 utils

Highlighted are the ones we must get to get the maximum utility.

The maximum utility is 5 utils +4 utils+4 utils+3 utils= 16 utils

6 0
2 years ago
For an individual who is participating in a 45-minute walk, how essential is this beverage?
NNADVOKAT [17]
In any kind of exercises, may it be a 45-minute walk or running or swimming, beverages such as water is essential. A person must drink water before, during, and after exercises. This is because a person needs to maintain his hydration while exercising for it regulates body temperature and helps lubricate the joints. Also, it contains nutrients which keep you healthy.
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Select all that apply.
    12·2 answers
  • You are assigned to weigh mrs. abrera using an electronic scale. when you plug the unit into the outlet, a spark shoots out. the
    12·1 answer
  • Suppose that 1983 is the base year for the consumer price index (cpi) and in 2014 the cpi was 220. what does this "220" mean?
    6·1 answer
  • ________ synergies are represented by multiple filled boxed running vertically down the market-product grid, representing an opp
    6·1 answer
  • Consumer protection laws are meant to:
    14·2 answers
  • At the beginning of the year, a company predicts total overhead costs of $810,900. The company applies overhead using machine ho
    8·1 answer
  • Variable $100,000 $ 25,000 Fixed 150,000 75,000 Total $250,000 $100,000 What is the initial selling price needed to obtain a tar
    12·1 answer
  • Suppose consumers buy 50 million packs of cigarettes per month at a price of $5 per pack. If a $1 tax is added to that
    8·1 answer
  • Four importance of Engineering​
    15·1 answer
  • As a high school student, which of the three error types would you be most concerned about? Why?
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!