1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
vesna_86 [32]
2 years ago
14

If I earn $15/hour and work for 20 hours/week, how much would I earn in one

Mathematics
2 answers:
choli [55]2 years ago
6 0

Answer:

$1,200

Step-by-step explanation:

$15 x 20 = $300/week; $300 x 4 weeks = $1,200

guajiro [1.7K]2 years ago
5 0

Answer:

A.)$1,200 a month

Step-by-step explanation:

it's the same as before. but, if you're looking for multiple weeks, just do the same thing, but multiply it by how many weeks there are. Ex. $15 an hour times 20 hours is $300, and there are 4 weeks in a month, so you would multiply it by 4 to get $1,200

You might be interested in
If y varies directly as x^2 and y=12 when x=2, find y when x=5
Shkiper50 [21]
y=ax^2\\\\y=12\ \ \ and\ \ \ x=2\ \ \ \Rightarrow\ \ \ 12=a\cdot 2^2\ \ \ \Rightarrow\ \ \ a= \frac{4}{12}= \frac{1}{3}  \\\\y=\frac{1}{3} x^2\\\\x=5\ \ \ \Rightarrow\ \ \ y=\frac{1}{3} \cdot5^2=\frac{25}{3} =8\frac{1}{3}
7 0
3 years ago
How to solve problems on this website
-BARSIC- [3]

Answer:

You go to whoever's question you wanna answer and it should say "add answer" and just type out your answer and solve it

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the unit price
Mrac [35]

Answer:

Price per ounce is $0.062

Step-by-step explanation:

Here, we want to find the unit price in which this vase is price per ounce

Firstly, we need the total ounce value

1 pound = 16 ounce

so two pounds will be 2 * 16 = 32 ounces

So the total ounce value is 32 ounces + 8 ounce = 40 ounces

So 40 ounces = $2.48

price per ounce will be $2.48/40 = $0.062 per ounce

3 0
3 years ago
The maximum height of a vehicle that can safely pass under a bridge is 12 feet 5 inches. A truck measures 162 inches in height.
Leni [432]
1 foot = 12 inches. If you multiply 12 by 12 and then add 5, you get 149. 149 is less than 162 so it will be able to fit!
8 0
3 years ago
Solve 12|x|−7=8. Does anyone know how to do this?<br>​
Travka [436]

Answer:

8+8=16/12

x=16/12, 4/3

4 0
4 years ago
Other questions:
  • When evaluating, what will be the exponent of 10 in the quotient?<br> 3<br> 4<br> 8<br> 16
    12·2 answers
  • What is the value of In 1/e^3
    12·1 answer
  • Determine the intercepts of the line. − 6 x + 3 y = − 7
    8·1 answer
  • Three friends have dinner at a restaurant. The total bill for the dinner is $41. The friend want to leave at 50% tip and they wa
    5·1 answer
  • What is the ratio of blue shapes to all shapes in the set below
    12·2 answers
  • Tom has 8 toys each toy weighs either 20 grams or 40 grams or 50 grams he has a diffrent number of toys (at least one) of each w
    10·2 answers
  • of the 125 guests invited to a wedding ,104 attended the wedding .What percent of the invited guests attended the wedding
    12·1 answer
  • A square has a perimeter of 48 cm 48 cm48 cm. What is the length of one side of the square?
    9·2 answers
  • At noon, a barista notices she has $20 in her tip jar. If she makes an average of $0.50 from each customer, how much will she ha
    12·1 answer
  • Which algebraic expression represents this phrase?The product of 16 and the time after the star
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!