Answer:
You go to whoever's question you wanna answer and it should say "add answer" and just type out your answer and solve it
Answer:
Price per ounce is $0.062
Step-by-step explanation:
Here, we want to find the unit price in which this vase is price per ounce
Firstly, we need the total ounce value
1 pound = 16 ounce
so two pounds will be 2 * 16 = 32 ounces
So the total ounce value is 32 ounces + 8 ounce = 40 ounces
So 40 ounces = $2.48
price per ounce will be $2.48/40 = $0.062 per ounce
1 foot = 12 inches. If you multiply 12 by 12 and then add 5, you get 149. 149 is less than 162 so it will be able to fit!