1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
GarryVolchara [31]
2 years ago
10

Please please please help me

Mathematics
1 answer:
RoseWind [281]2 years ago
4 0

Answer:

b) 300in^2

Step-by-step explanation:

area of triangle = base x heigth / 2

                              10 .   x     10    / 2 = 100/2 =50

surface area of one face is 50

there 4 sides so 50 x 4 = 200

and the bottom is length x width = 10 x 10 = 100

100 + 200 = 300

You might be interested in
What is the least common denominator of 1/8 5/12 + 718<br>A) 216<br>B) 108<br>C) 72<br>D) 48​
zzz [600]
The answer is 48 i think
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which of the points are solutions to the inequality?
Andrew [12]

Answer:

<h2>(0,1) and (2,5).</h2>

Step-by-step explanation:

The graph of the inequality is attached.

Remember, a solution of an inequality is a point on the shaded region. Also, it must satisfy the inequality expression

y

From the graph we know the possible answers are (0, 1) and (2, 5), let's prove it.

<h3>For (0, 1):</h3>

1

Which is true, so (0, 1) is solution.

<h3>For (2, 5):</h3>

5

Which is true, so (2, 5) is solution.

Therefore, the solutions are (0,1) and (2,5).

4 0
3 years ago
Find the average rate of change for f(x)=-4x² over the interval -4≤x≤-2. Enter your answer as a number. *
Soloha48 [4]

Answer:

45

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Juan ordered 4 CDs for $48.96, which includes a $5.00 shipping charge. If each CD was the same price, what was the cost of each
Savatey [412]

Answer:

Each CD would be $10.99

Step-by-step explanation:

$48.96-5.00=43.96

43.96/4= 10.99

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
How do i do this some one please explain
Talja [164]

Well since we already have our unit per mile.

We know that 1 mile = $3.50

And that the tow company towed the car 12 miles.

So we would have to multiply 12 by $3.50

soo..

12 x $3.50 = $42.00

So your answer is D. $42.00

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Parabolic microphones are used for field audio during sports events. The microphones are manufactured such that the equation of
    7·1 answer
  • A radio active isotope decays according to the exponential decay equation where t is in days. Round to the thousandths place. Th
    6·1 answer
  • Which of these is the algebraic expression for "six more than the product of seven and some number?"
    5·2 answers
  • For which value of bb is x2+bx−60x2+bx-60 factorable over the set of integers
    13·1 answer
  • You need 50 necklaces for a craft fair. You begin with 20 necklaces and make 4 necklaces each hour. A. Choose an expression that
    12·1 answer
  • Cos9xcos4x help me please
    8·1 answer
  • Somebody please explain this to me and help me!!!
    13·2 answers
  • The unit rate for peaches is $2.00 per pound. The unit rate for grapes is $2.50 per
    15·2 answers
  • 5m – 8 = 3m + 8 for m
    13·1 answer
  • 4(3+2x)-8=8x+4<br><br> algebra
    10·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!