1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Goshia [24]
2 years ago
7

A four-bedroom, four-bath, 4,875-square-foot house was listed at $445,000. Andreas, the seller, accepted an offer that was 95% o

f the listing price. What price per square foot did he get for the house
Business
1 answer:
FromTheMoon [43]2 years ago
5 0

The price per square foot available to Andreas on the listed cost of the house, that is, $445,000 with an area of 4,875 square feet is $86.71.

<h3>What is the price per square foot?</h3>

Price per square foot is the cost price of a house in terms of per square foot. It can be determined by dividing the cost of a household by the area of the house in square feet.

Given values:

Cost of house = $445,000

Area of house (in square foot) = 4,875

Accepted ratio of listing price = 95%

Computation of price per square foot:

\rm\ Price \rm\ per \rm\ square \rm\ foot=\rm\ \frac{\rm\ Cost \rm\ of \rm\ house}{\rm\ Area \rm\ of \rm\ house}\times \rm\ Accepted \rm\ ratio\\\rm\ Price \rm\ per \rm\ square \rm\ foot=\frac{\$445,000}{4,875}\times 95\%\\\rm\ Price \rm\ per \rm\ square \rm\ foot=\$91.20\times95\%\\\rm\ Price \rm\ per \rm\ square \rm\ foot=\$86.71

Therefore, Andreas gets the price per square foot for the house is $86.71.

To learn more about the price per square foot here:

brainly.com/question/14936438

#SPJ1

You might be interested in
Direct labor and indirect labor are recorded, respectively, to:A. Factory Overhead and Goods in Process.B. Goods in Process and
alexgriva [62]

Answer: The correct answer is "D. Goods in Process and Factory Overhead."

Explanation: Direct labor: it is the labor consumed in the areas that are directly related to production. It is generated by the workers or operators of the company. It is part of the cost that is incorporated directly into the product. Therefore it is registered as goods in process.

Indirect labor: it is the labor consumed in the administrative areas of the company or that production staff that does not participate directly in the production of the good. As it is part of the cost that is indirectly incorporated into the product, it is considered factory overheads.

4 0
2 years ago
Which strategy are you using when you only read the title section headings and captions?
Andru [333]

Answer:

Skimming

Explanation:

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
What is true about hotel management companies?
abruzzese [7]

they generally manage hotels for a fee

5 0
1 year ago
Which of the following phrases is an example of structural que ?
Inessa05 [86]

Answer:

excuse me but where is the phrase?

7 0
2 years ago
Which is not a factor in determining the amount you should consume from each food group in the mypyramid plan?
Talja [164]

The correct answer is: Weight

May the Talos guide you

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Candice wants to buy a 2500 scooter with a loan from her bank.
    11·2 answers
  • Carlos owns a hardware store he currently is not using any software to track what he has in the store and wanted to sentences de
    10·1 answer
  • Jerod has saved plenty of money and has a lucrative business that he enjoys. he likes to volunteer his time in the community and
    7·1 answer
  • While demand is based on consumer purchases, supply is MOST LIKELY based on
    6·1 answer
  • Phil enters into a contract with Quality Resorts, Inc., to work as a chef. Under the plain meaning rule, the meaning of this con
    7·1 answer
  • Which promotion exemplifies the use of a fixed-ratio schedule of reinforcement?a café prints "you are a winner" on a random one-
    8·1 answer
  • On January​ 1, 2018​,MechanicsCredit Union ​(MCU​)issued 8 %​,20​-yearbonds payable with face value of $ 200 comma 000.These bon
    14·1 answer
  • Andrew paid $30 to buy a potato cannon, a cylinder that shoots potatoes hundreds of feet. He was willing to pay $45. When Andrew
    13·1 answer
  • The hedge ratio of a call option is
    8·1 answer
  • summary information from the financial statements of two companies competing in the same industry follows. ryan company and barc
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!