1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Svetach [21]
1 year ago
13

A 12-pack of soda costs $6.30 what is the cost per can

Mathematics
2 answers:
Naddika [18.5K]1 year ago
4 0
6.30 dollars / 12 sodas = $0.525 cents each soda
photoshop1234 [79]1 year ago
4 0

Answer:

So our goal is to determine the cost per can which we can find by dividing the amount of cans from the cost of the cans.  That would give us the price per can.

\frac{price}{cans}

\frac{\$6.30}{12\ cans}

\$0.525\ per\ can

<u><em>Hope this helps!  Please let me know if you have any questions</em></u>

You might be interested in
Need some help with this​
Katen [24]

Answer:

1/3

Step-by-step explanation:

Slope is rise over run

your rise is 1 (because you only go up one block each time)

your run is 3 ( because you go right three times)

so 1/3

3 0
2 years ago
How to simplify fractions ti its lowest terms
inn [45]
Divide the top number and the bottom number by a number they both have in common
3 0
3 years ago
These are the answers. <br> yes they are correct.
gregori [183]

Answer:

I'm confused are you asking if your answer is correct

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
And how many map squares did we survive more than 29 plant species
denis-greek [22]

Answer:

Hello your question is incomplete attached Below is the missing histogram

answer: 10 map squares

Step-by-step explanation:

There are 10 map squares that did survive more than 29 pant species because from the given diagram we can see that the plant species above 29  are spotted in 4 map squares ( i.e. from spot 30 to 39 ) and 6 map squares ( i.e. from 30 to 49 )

hence the total number of map squares = 4 + 6 = 10 map squares

4 0
3 years ago
Help solving this problem, the second problem not the third
yawa3891 [41]

Given:

1 Van and 4 buses filled with 195 students.

1 Van and 5 buses filled with 241 students.

Let x and y be the number of students in Van and number of students in bus.

\begin{gathered} x+4y=195\ldots\text{ (1)} \\ x+5y=241\ldots\text{ (2)} \end{gathered}

Subtract equation (1) from equation (2)

\begin{gathered} x+5y-x-4y=241-195 \\ y=46 \end{gathered}

Substitute y=46 in equation (1)

\begin{gathered} x+4(46)=195 \\ x+184=195 \\ x=195-184 \\ x=11 \end{gathered}

Number of students that van can carry is 11.

Number of students that bus can carry is 46

7 0
1 year ago
Other questions:
  • The amount of snowfall falling in a certain mountain range is normally distributed with a mean of 70 inches and a standard devia
    13·1 answer
  • Geoff purchased a life annuity for $4,800 that will provide him $100 monthly payments for as long as he lives. Based on IRS tabl
    10·1 answer
  • Y = 2x + 4<br> y = 3x +2<br> Graph and give me the points of this linear equation
    8·1 answer
  • What is -1.2 times 1 1/5 divided by 3/10
    7·1 answer
  • The daily number of customers at a dry cleaner during one week are 80, 75, 68, 74, 63, 81, 79, and 68.
    10·1 answer
  • The area of a rectangular garden in square feet is x^2+35x-450. The width is (x-10) feet. What is the length of the garden?
    7·1 answer
  • Find the zeroes of the function f(x) = 3x + 24
    11·1 answer
  • Please lawd hammercy i need help
    14·1 answer
  • Can 1 be expressed as a fraction
    13·2 answers
  • On December 13, 2007, one British pound was worth 2.04 U.S. dollars.
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!