1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Svetach [21]
2 years ago
13

A 12-pack of soda costs $6.30 what is the cost per can

Mathematics
2 answers:
Naddika [18.5K]2 years ago
4 0
6.30 dollars / 12 sodas = $0.525 cents each soda
photoshop1234 [79]2 years ago
4 0

Answer:

So our goal is to determine the cost per can which we can find by dividing the amount of cans from the cost of the cans.  That would give us the price per can.

\frac{price}{cans}

\frac{\$6.30}{12\ cans}

\$0.525\ per\ can

<u><em>Hope this helps!  Please let me know if you have any questions</em></u>

You might be interested in
Please help i really need it
dezoksy [38]
Answer: Perpendicular Bisector
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
If four blue marbles and eight non-blue marbles make a probability of 0.33, how many non-blue marbles do you need to combine wit
den301095 [7]

The number of non-blue marbles you need to combine with the blue marbles to achieve a probability of 0.1 is 28.

<h3>How many non-blue marbles are needed?</h3>

Probability determines the odds that a random event would happen. The probability the event occurs is 1 and the probability that the event does not occur is 0.

The more likely the event is to happen, the closer the probability value would be to 1. The less likely it is for the event not to happen, the closer the probability value would be to zero.

Probability of picking a blue marble = number of blue marble / total number of marbles

4 / (4 + 8)

4/12 = 0.33

The number of non-blue marbles needed = ( 4 / 0.1) - 12

40 - 12 = 28

To learn more about probability, please check: brainly.com/question/13234031

#SPJ1

5 0
2 years ago
1. A hotel manager buys 30 pillow cases and 25 shower curtains for $375. The manager then buys another 28 pillow cases and 35 sh
skad [1K]

Answer:

For #2: It's C. 17 nickels and 15 quarters.

Step-by-step explanation:

17*5= 85

15*25= 375

375+85= 460

add in the decimal:

17* 5 cents= $.85

15* 25 cents= $3.75

$3.75+ $.85= $4.60

7 0
3 years ago
Help me please I will give brainliest
ExtremeBDS [4]
The correct answer would be B because it is is written in correct simplified format
8 0
3 years ago
 2 m³ of soil containing 35% sand was mixed into 6 m³ of soil containing 15% sand. What is the sand content of the mixture?
Alex17521 [72]
.2 m^3 is 10 percent
.2 m^3 is 10 percent
.2 m^3 is 10 percent
.1 m^3 is 5 percent
therefore
.7m^3 is 35%

.6m^3 is 10%
.3 m^3 is 5%
so .9m^3 is 15 %

all in .9m^3 +.7m^3 = 1.6 m^3 will be sand
6 0
3 years ago
Other questions:
  • When you add a positive integer and a negative integer, how can you tell whether the sum will be positive or negative?
    7·2 answers
  • The business manager of paws and claws pet supply arranges a loan of $3,500, at 6.5% interest, for 30 months. find the amount of
    12·1 answer
  • Find the range of the relation {(–1, 4), (2, 5), (3, 5)}. Then determine whether the relation is a function.
    7·1 answer
  • You order a pizza for dinner.
    12·1 answer
  • Which equation is equivalent to -y + 2y - 9 = 1 ? y=8
    14·1 answer
  • benjamin rode his bicycle 3.6 miles on saturday and 4.85 miles on sunday how many miles did he ride saturday and sunday combined
    8·2 answers
  • A store sells 4 printers for every computers. Last month the store sells 56 computers, how many printers did they sell?
    7·1 answer
  • 7 a) The table shows the masses of the planets in our solar system.
    10·1 answer
  • If you save $4,500 at an interest rate of 13 percent per year, how much will you have at the end.
    13·1 answer
  • Surface=<br> Area=<br> Help please thanks
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!